Americké akcie po neúspěšném atentátu na Donalda Trumpa posílily, Dow uzavřel pondělní seanci na novém rekordu
Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Atentát na exprezidenta Donalda Trumpa podle investorů zvyšuje šance na jeho výhru v listopadových prezidentských volbách. Mnozí američtí voliči se podle průzkumů domnívají, že Trumpovo vítězství bude lepší pro americkou ekonomiku. Akciím pomáhá také zvyšující se pravděpodobnost, že americká centrální banka již v září sníží úrokové sazby. Po pondělních komentářích šéfa Fedu Jeromea Powella přechodně mírně oslabil americký dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,53 % na rekordních 40 211,72 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,28 % na 5 631,22 bodu a index Nasdaq Composite, v němž jsou zahrnuty akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, přidal 0,40 % na 18 472,57 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 5,30 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři a půl bazického bodu na 4,231 %. Ceny ropy klesly o zhruba půl procenta, zlato o půl procenta zdražilo a stříbro mírně ztratilo. Bitcoin posílil o zhruba 4,5 % na 63 670 USD.
Akcie výrobce chytrých telefonů Apple (+1,67 %) zakončily den v plusu. Firmě pomohlo, že Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu pro její akcie a označila je za dobrou investiční volbu, což zdůvodnila angažováním společnosti v oblasti umělé inteligence, které má podpořit prodej jejích zařízení.
Extrémně posílila Trumpova mediální společnost Trump Media & Technology Group (+49,13 %). Trump ve firmě vlastní většinový podíl, její hodnota podle údajů společnosti LSEG k 25. červnu činila přibližně 3,8 miliardy USD.
Zisky zaznamenaly i akcie kryptoměnových společností, provozovatelů věznic, prodejců zbraní a další tituly, které by mohly těžit z Trumpova prezidentství.
Na devizovém trhu po počátečním růstu přechodně oslaboval dolar, posléze ale opět zamířil vzhůru. Vyhlídka na možné Trumpovo prezidentství jej zprvu posílila, ale klesl, když začal hovořit šéf Fedu. Jerome Powell uvedl, že poslední údaje o inflaci "poněkud zvyšují důvěru" v to, že se tempo růstu cen udržitelným způsobem vrací k cíli Fedu, což podle agentury Reuters naznačuje, že brzy může dojít ke snížení úrokových sazeb. Podle analytiků ale mohl jasněji říci, že se podařilo zajistit měkké přistání ekonomiky.
Krátce po 22.00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,13 % na 104,22 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,1 % na 1,0897 USD.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Americká společnost OpenAI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT, pracuje na projektu s krycím názvem Strawberry. Jeho cílem je, aby uvažování a argumentace systémů umělé inteligence překonaly dosavadní limity a přiblížily se lidským schopnostem. V pondělí o tom informovala agentura Reuters, která se odvolává na interní dokumenty podniku a na zdroj obeznámený s projektem.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v červenci klesl na -6,6 bodu (odhad: -6 bodů, červen: -6 bodů).
Výsledková sezóna
- Americká investiční banka Goldman Sachs (v pondělí +2,57 %) v druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 3,04 miliardy USD, před rokem srovnatelný zisk činil 1,22 miliardy USD. Hospodaření podpořily vyšší poplatky z upisování dluhopisů a dobré výsledky z obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, uvedla společnost. Před rokem v druhém čtvrtletí zisk banky negativně ovlivnily také odpisy v souvislosti s fintechovou firmou GreenSky. Goldman Sachs mezitím firmu prodala.
- Společnost BlackRock (v pondělí -0,61 %) oznámila, že jí v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl zisk o 11 %, a překonal tak očekávání analytiků. Firma nyní spravuje pro své klienty rekordní objem prostředků v hodnotě 10,64 bilionu dolarů, což je o 13 % více než před rokem.
Zdroj: ČTK, CNBC