Macron se svou myšlenkou "jaderného Airbusu" v Praze neuspěl, píše Reuters
Udělení zakázky na výstavbu dvou bloků v Jaderné elektrárně Dukovany korejské firmě KHNP znamená pro francouzskou energetickou společnost Électricité de France (EdF), která podala konkurenční nabídku, výrazný neúspěch. Ve prospěch EdF orodoval v Praze v březnu i francouzský prezident Emmanuel Macron, který tehdy mluvil o integraci českých firem do dodavatelského řetězce a o vytvoření jakéhosi "jaderného Airbusu". Nad politickými deklaracemi však převážily náklady, řekl nejmenovaný zdroj z EdF agentuře Reuters.
Výstavba dvou jaderných bloků v Dukovanech mohla být pro EdF vstupenkou na trhy střední a východní Evropy a významnou zakázkou v zahraničí. "Počítali jsme s tímto projektem, abychom dodali věrohodnost naší nabídce na evropské úrovni," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z francouzské společnosti.
V březnu přijel do Prahy podpořit nabídku EdF i francouzský prezident. Macron tehdy mluvil o tom, že nabídka EdF je stoprocentně evropská a že spolupráce s českými firmami na zakázce by mohla vytvořit základ pro "jaderný Airbus" s odkazem na úspěšného výrobce letadel, který vznikl sloučením více evropských firem. "Bohužel ale pohled ze strany nákladů převážil nad veškerou politickou rétorikou, a vzkaz vyslaný Evropě nebyl ten, ve který jsme doufali," řekl dále zdroj agentury Reuters.
Česká vláda ve středu rozhodla, že dva nové bloky postaví korejská společnost KHNP. "Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnocených kritériích," řekl český premiér Petr Fiala.
Přijmout francouzskou nabídku by pro Prahu byl "opravdový hazard", protože EdF nabízela nevyzkoušený typ reaktoru, domnívá se Nicolas Goldberg z pařížské konzultační společnosti Colombus Consulting. Ve prospěch KHNP naopak mluvila výstavba jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, zatímco výstavbu reaktorů EdF v Evropě v posledních letech doprovázela zpoždění a neplánované nárůsty nákladů. Podle Goldberga neúspěch v české soutěži vyvolává otázku, zda bude EdF v budoucnosti schopná prosadit se na zahraničních trzích.
Další nejmenovaný zdroj z EdF agentuře Reuters řekl, že firma, která nedávno prošla procesem zestátnění, nebyla na český tendr dostatečně připravená. Česká zakázka společně s výstavbou nových reaktorů ve Francii podle Reuters mohla firmě pomoci se zvýšením efektivity a snížením nákladů.
Zdroj: ČTK