ČR: Nezaměstnanost v červenci vzrostla na 3,8 %, uchazečů o práci je dále více než volných míst
Nezaměstnanost v Česku v červenci vzrostla na 3,8 procenta, v červnu i v květnu činila 3,6 procenta. Lidí bez práce bylo v polovině letních prázdnin 283 011, oproti předchozímu měsíci o 10 327 více. Volných pracovních míst bylo osmý měsíc za sebou méně než zájemců o práci, oproti předchozímu měsíci jich ubylo 1 526 na 262 026. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v červenci byla nezaměstnanost o tři desetiny procentního bodu nižší, tedy 3,5 procenta.
"Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v červenci o 20 985 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Převis poptávky nad nabídkou práce tak trvá již osmý měsíc v řadě," uvedl Úřad práce ČR.
Mírný nárůst nezaměstnanosti během prvního prázdninového měsíce je podle něj důsledkem běžného sezonního vývoje. "Stojí za ním i snížená aktivita firem v oblasti přijímání nových zaměstnanců, která je pro letní měsíce typická. Evidujeme také začínající zájem o trh práce u čerstvých absolventů. Obecně se podíl nezaměstnaných osob stále drží na nízkých číslech, a ČR si tak dlouhodobě vede velmi dobře v porovnání s dalšími zeměmi EU," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Nezaměstnanost meziměsíčně vzrostla ve všech 14 krajích a v 75 ze 77 okresů, klesla jen na Sokolovsku a Jesenicku. Nejvyšší nezaměstnanost byla minulý měsíc v Ústeckém kraji se šesti procenty. Naopak nejnižší nezaměstnanost měla Praha a Kraj Vysočina, kde shodně činila 2,9 procenta. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší stejně jako v červnu na Mostecku, kde dosáhla 8,6 procenta. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v červenci v celostátním průměru 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku, kde připadalo 10,6 uchazeče na jednu pozici. Na opačném konci žebříku bylo Mladoboleslavsko a okresy Praha-východ a Praha-západ s 0,3 uchazeče na jedno nabízené místo.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v červenci 261 219. Předchozí měsíc jich bylo téměř o 11 000 méně.
Analytici: Za zvýšením nezaměstnanosti jsou sezonní důvody i slabá ekonomika
Za červencovým zvýšením nezaměstnanosti o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta jsou sezonní důvody, ale také dopady slabšího vývoje české ekonomiky. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Ve zbývajících letošních měsících podle nich podíl nezaměstnaných dál mírně poroste a mohl by překročit hranici čtyř procent, nezaměstnanost ale podle nich nadále nebude představovat problém pro českou ekonomiku.
"Červencová míra nezaměstnanosti vzrostla, což je výsledkem několika faktorů, především ekonomických tlaků a sezonních vlivů. Firmy během letních měsíců tradičně méně nabírají kvůli dovoleným, poptávka po sezonních pracovnících je navíc v letošním roce nižší než obvykle. Dalšími faktory jsou slabý růst průmyslové výroby a nízká zahraniční poptávka," uvedl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský.
"Nárůst počtu nezaměstnaných je v červenci pravidlem, a to vzhledem k registraci čerstvých absolventů škol na úřadu práce. Letos ovšem zažil úřad práce nevídaný nápor nejen kvůli absolventům, ale také kvůli propouštění v řadě podniků. Nově zaevidováno bylo 41 000 osob - o 10 000 víc než v červnu a o téměř 5 000 víc než loni v červenci," upozornil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Připomněl, že čtvrtý měsíc v řadě klesá počet volných míst. "Dobrou zprávou je, že většina nezaměstnaných nachází novou práci rychle," dodal.
"Červencový mírný nárůst nezaměstnanosti navzdory sezonním brigádám, které nezaměstnanosti zpravidla jednu dvě desetiny procenta umažou, potvrzuje mírné ochlazení pracovního trhu. Tento vývoj by mohl ve zbytku roku pokračovat a nezaměstnanost by se mohla přehoupnout se přes čtyřprocentní hranici. I tak ale zůstane jednou z nejnižších, ne-li nadále nejnižší v Evropské unii," uvedla expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.
Růst podílu nezaměstnaných nad čtyři procenta předpokládá i analytik ČSOB Dominik Rusinko. "Navzdory nepřesvědčivému výkonu české ekonomiky ale zatím nehrozí plošné propuštění. K dalšímu ochlazování pracovního trhu však bude docházet zejména z důvodu slabého výkonu zpracovatelského průmyslu," míní.
Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil ale upozornil, že i přes současný růst nezaměstnanosti zůstává pracovní trh napjatý. "Aktuálně tedy dochází spíše k návratu k normálnějším hodnotám. Vzhledem k integraci významného množství uprchlíků z Ukrajiny, nevalné kondici celé tuzemské ekonomiky a již déle než dva roky trvajícímu ochlazování průmyslového sektoru lze naopak konstatovat, že se pracovní trh drží v obdivuhodné kondici," uvedl.
Také podle Sobíška se český trh práce přibližuje rovnováze. "Současná úroveň nezaměstnanosti zůstává dostatečně nízká na to, aby začala být pokládaná za makroekonomický problém. Ani její další předpokládané lehké zvyšování během zbytku léta a na podzim na tomto obrázku zřejmě nic nezmění," uzavřel.
Zdroj: ČTK