Zatčení šéfa Telegramu Durova nebylo podle Macrona motivováno politicky
Zatčení zakladatele a šéfa komunikační platformy Telegram Pavla Durova nebylo podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona motivováno politicky, je to rozhodnutí justice. Macron se tak v pondělí vyjádřil na sociální síti X. Durova francouzská policie zatkla v sobotu večer na letišti u Paříže a nyní je ve vazbě. Vyšetřování se týká celkem 12 trestných činů. Někteří ruští představitelé Francii kritizovali, že se chová jako diktatura.
"Po zatčení Pavla Durova jsem zahlédl nepravdivé informace o Francii," napsal Macron a zdůraznil, že Francie je "hluboce oddána svobodě projevu a komunikace". Zatčení šéfa Telegramu na francouzské půdě se podle něj odehrálo v rámci aktuálního soudního vyšetřování. "V žádném případě nejde o politické rozhodnutí. Je na soudcích, aby v této věci rozhodli," podotkl také.
Pařížská prokurátorka Laure Beccuauová dnes podle agentury AFP uvedla, že Durov je vyšetřován pro podezření z 12 trestných činů, mezi nimiž je účast na správě platformy, která umožňuje nezákonné transakce a praní špinavých peněz, držení a šíření dětské pornografie či drogovou kriminalitu.
Mluvčí francouzské policie podle agentury Reuters dnes zase uvedl, že Durov čelí obvinění z nespolupráce v souvislosti s kybernetickými a finančními trestnými činy na telegramu. Vazba byla Durovovi v neděli prodloužena do středy.
Mluvčí francouzské policie podle agentury Reuters uvedl, že Durov čelí obvinění z nespolupráce v souvislosti s kybernetickými a finančními trestnými činy na telegramu.
Telegram v neděli večer v prohlášení uvedl, že Durov nemá co skrývat. Platforma tvrdí, že dodržuje zákony platné v EU a že její pravidla pro moderování obsahu dodržují standardy obvyklé v odvětví.
Devětatřicetiletý miliardář Durov se narodil v Rusku, žije v Dubaji a má také francouzské občanství. V minulosti připustil, že se na něj některé vlády snaží tlačit, aby telegram zůstal "neutrální". Platforma, která je vlivná zejména v Rusku, na Ukrajině a dalších zemích bývalého Sovětského svazu, má na 900 milionů aktivních uživatelů.
Moskva, která po začátku války proti Ukrajině v roce 2022 doma tvrdě omezila nezávislost médií, zakázala některé internetové platformy, umlčuje a vězní kritiky oficiální politiky, zatčení Durova vydává za důkaz omezování svobody projevu na Západě. Například ruský velvyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov i další ruští politici v souvislosti s Durovovým zatčením obvinili Francii, že se chová jako diktatura.
Zdroj: ČTK