Americké akciové indexy po zprávě o inflaci klesaly, po jednoznačném obratu vedeném technologickým sektorem ale nakonec ve středu výrazně vzrostly
Akcie ve Spojených státech po zprávě o srpnové inflaci posílily, když zpevnily zejména technologické tituly. Zpráva o vývoji cen ale zchladila naděje, že by americká centrální banka mohla příští týden snížit základní úrokovou sazbu až o půl procentního bodu, což podpořilo americký dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,31 % a zakončil obchodování na 40 861,71 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,07 % na 5 554,13 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,17 % na 17 395,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,29 % na 17,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 3,661 %. Ceny ropy vzrostly o více než dvě procenta, zlato mírně zlevnilo a stříbro zdražilo téměř o procento. Bitcoin odepsal okolo půl procenta na 57 400 USD.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zpomalilo na 2,5 % z 2,9 % v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází nejníže od února 2021. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, tedy stejným tempem jako v červenci. Pozorně sledovaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %, odhad byl 0,2 %. Právě tento mírný nárůst jádrové inflace podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost, že Fed příští týden sníží úrokové sazby pouze o čtvrt procentního bodu.
Výrazně posílily akcie Nvidie (+8,03 %). Obchodníci reagovali na zprávu společnosti Semafor, že americká vláda zvažuje, že umožní firmě vyvážet pokročilé čipy s umělou inteligencí do Saúdské Arábie.
Po prezidentské debatě Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa, ve které si podle řady pozorovatelů vedla lépe současná viceprezidentka, oslabily akcie firem z oblasti kryptoměn. Věřilo se, že se jim bude dobře dařit v případě Trumpova vítězství ve volbách. Trump Media & Technology Group (-10,47 %) byla pod silným prodejním tlakem.
Čerstvá data o srpnové míře inflace v USA snížila pravděpodobnost, že by základní úrok mohl příští týden klesnout o půl procentního bodu, takže americký dolar ke koši měn mírně posiluje. Krátce před 22.00 SELČ přidával 0,1 % na 101,71 bodu. Zisky si připisoval k euru, švýcarskému franku i k britské libře. Ztrácel ale vůči jenu, který podpořil výrok člena bankovní rady centrální banky Japonska, podle nějž bude banka pokračovat ve zvyšování sazeb, pokud si to bude vývoj ekonomiky a inflace žádat.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Amazon Web Services, cloudová divize internetového prodejce Amazon (ve středu +2,73 %), plánuje investovat v příštích pěti letech v Británii osm miliard liber do výstavby, provozu a údržby datových center. Oznámila to ve středu samotná společnost.
- Meziroční míra inflace ve Spojených státech v srpnu spadla proti červenci o čtyři desetiny procentního bodu na 2,5 %, nejnižší úroveň od února 2021. Čekal se pokles jen na 2,6 %. Příznivý vývoj inflace dává prakticky jistotu, že americká centrální banka na jednání příští týden zahájí cyklus uvolňování měnové politiky. Jádrová inflace, která nezohledňuje kolísavé ceny potravin a energií, zůstala na 3,2 %.
- Společnost Berkshire Hathaway (ve středu -1,27 %) Warrena Buffetta hodila přes palubu další balík akcií Bank of America (-0,71 %), čímž se její celkové výnosy z prodeje těchto cenných papírů od poloviny července zvýšily na více než 7 miliard USD. Buffett krokem snížil svůj podíl v jedné z největších amerických bank na 11 %.
Zdroj: ČTK, CNBC