Sněmovna asi o třetinu zvýší limity pro tuzemské malé zakázky
Limit pro malé zakázky, u kterých nebude nutné zadávací řízení, Sněmovna zřejmě zvýší o třetinu. V případě dodávek a služeb by se hranice měla zvýšit ze dvou milionů na tři miliony korun a u stavebních prací ze šesti na devět milionů. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ve středu ve Sněmovně tuto změnu podpořil, stejně jako dříve sněmovní hospodářský výbor.
Změna, kterou předložila poslankyně STAN Eliška Olšáková, je podle ministra reakcí na inflaci a sníží byrokratickou zátěž. Z povinnosti uskutečnit zadávací řízení "vyjme odhadem až jednu třetinu dosavadních veřejných zakázek malého rozsahu", uvedl Bartoš. Sněmovna zároveň zvyšuje limit pro povinné uveřejnění zadávací smlouvy na zakázku z 500 000 korun na milion korun, což ulehčí práci menším zadavatelům včetně obcí.
Vládní předloha zákona o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory má zpřísnit dohled nad velkými akvizicemi a veřejnými zakázkami za spoluúčasti firem ze zemí mimo EU. Má pomoci zajistit rovné podmínky unijních firem. Novela například upravuje součinnost mezi ministerstvem průmyslu a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže při poskytování informací a zakotvuje ochranu těchto informací.
Návrh evropského nařízení vznikl v roce 2021 kvůli obavám z rozmachu čínských firem, které EU vzhledem k jejich státním subvencím považuje za neférovou konkurenci. Vláda připomíná, že podpory poskytované podnikům v rámci členských státu regulují pravidla veřejné podpory, ale neregulují subvence třetích států podnikům na unijním trhu. To může těmto firmám do značné míry pomoci k lepšímu postavení na trhu. Proto EU přijala zmíněné nařízení. Zahraniční subvencí se v souladu s nařízením bude rozumět, pokud některá třetí země poskytne finanční příspěvek, který podniku přinese výhodu a který je omezen na jeden nebo víc podniků a odvětví.
Jedním z nástrojů, kterým chce EK vyhodnocovat škodlivost zahraničních subvencí, bude povinnost hlásit spojení firem. Mimoevropské firmy budou muset hlásit svůj záměr převzít jakoukoli společnost z EU s ročním obratem na unijním trhu nejméně 500 milionů eur, pokud bude státní příspěvek činit nejméně 50 milionů eur. Stejnou povinnost budou mít společnosti v případě, že budou mít zájem o veřejnou zakázku přesahující 250 milionů eur.
Komise může zahájit podrobné prověřování podle vlastního uvážení i v jiných případech. Spojení firem nebo zadání zakázky bude moci nastat až poté, co EK vyhodnotí daný případ. Po posouzení bude moci unijní regulátor nařídit firmám nápravu situace, například vrácení části státní pomoci, nebo bude moci operaci zakázat, pravidla počítají i se sankcemi. Nařízení má zajistit rovné podmínky všech subjektů, které působí na vnitřním trhu.
Zdroj: ČTK