Norský Equinor vzdal plány na vývoz modrého vodíku do Německa
Norská energetická společnost Equinor zrušila plány na vývoz takzvaného modrého vodíku do Německa, protože je příliš drahý a není po něm dostatečná poptávka. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí Equinoru Magnus Frantzen Eidsvold.
Equinor a německá společnost RWE podepsaly v lednu 2022 memorandum o porozumění, jehož cílem bylo vybudovat vodíkový dodavatelský řetězec pro německé elektrárny, který by pomohl snížit emise skleníkových plynů. Plány zahrnovaly výrobu vodíku ze zemního plynu v kombinaci se zachycováním a ukládáním uhlíku v Norsku a jeho vývoz do plynových elektráren upravených na vodík v Německu prostřednictvím prvního podmořského vodíkového potrubního systému na světě.
"Vodíkové potrubí se neukázalo být životaschopné. To tak znamená, že jsou odložené i plány na výrobu vodíku," řekl mluvčí Equinoru. "Rozhodli jsme se tento projekt v rané fázi ukončit," dodal a upozornil, že projekt neměl pevné dlouhodobé závazky od evropských odběratelů. Je těžké realizovat tento druh investic bez dlouhodobých dohod a zavedených trhů.
Loni generální ředitel Equinoru Anders Opedal agentuře Reuters řekl, že náklady na celý dodavatelský řetězec by se mohly vyšplhat na desítky miliard eur. Samotný potrubní systém měl stát přibližně tři miliardy eur.
Plány výstavbu plynových elektráren, které budou používat vodík, v Německu spolu s RWE budou pokračovat, dodal Eidsvold. Vodík pro ně ale bude pořizován na kontinentu, nikoli dovážen z Norska.
Podle RWE by takové elektrárny mohly zahájit produkci nejdříve od roku 2030, za předpokladu, že německá vláda pro ně schválí režim podpory.
Equinor chce pokračovat i v dalších vodíkových projektech, které jsou v rané fázi vývoje, mimo jiné v Británii a Nizozemsku.
Vodík je jedním z nejrozšířenějších prvků ve vesmíru, tradiční metody jeho výroby ve velkém však uvolňují množství oxidu uhličitého. Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Je tak považován za čistší alternativu. Za ekologickou alternativu je považován zelený vodík, který se vyrábí za pomoci obnovitelné elektřiny. Při jeho výrobě tak nevznikají emise oxidu uhličitého.
Zdroj: ČTK