Ministerstvo s fondem začaly přijímat žádosti na výstavbu nájemního bydlení
Státní fond podpory investic (SFPI) a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) začaly od října přijímat žádosti o podporu na výstavbu dostupného nájemného bydlení. Mohou ji získat například obce a právnické osoby. Dotace mohou využít na výstavbu, rekonstrukce a nákupy cenově dostupných nájemních bytů. V programu je do roku 2026 k dispozici sedm miliard korun. MMR o tom informovalo v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici.
Cílem nového programu je podle ředitele SFPI Daniela Ryšávky podpořit vznik dostupného nájemního bydlení a postupně obnovit bytový fond ve vlastnictví obcí a dalších právnických osob. "Vysoké náklady na bydlení se bohužel dotýkají valné většiny z nás, proto jsou podmínky programu nastaveny tak, aby je splnilo 80 procent lidí v České republice, kteří nedisponují vlastním bydlením," dodal.
Podpora dostupného bydlení ze SFPI má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o podporu mohou právnické osoby a územní samosprávné celky.
Bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ještě jako člen vlády uvedl, že vláda na výstavbu dostupných nájemních bytů garantovala osm miliard korun, do dvou let plánuje ve spolupráci s dalšími subjekty vystavět 5 000 takových bytů za víc než deset miliard korun. Program je podle něj koncipován tak, aby pomáhal stavět byty i tam, kde se to developerům nevyplatí.
Za užitečný nástroj pro rozvoj nájemného bydlení považuje program například Asociace nájemního bydlení, která sdružuje hlavně takzvané institucionální pronajímatele, tedy větší firmy a majitele více bytů určených k pronájmu. Podle prezidenta asociace Jakuba Vysockého se někteří členové do programu již aktivně zapojují. "Program má ambici být skutečný 'game changer', protože 20 let tady nic podobného nebylo. Pokud chtějí města a obce něco udělat se svým bytovým fondem, mají ideální příležitost," řekl Vysocký.
Naopak výhrady měl dříve vůči programu například Dušan Kunovský, šéf největší české rezidenční developerské společnosti Central Group. Podle něj nemá smysl výstavba bytů v malých počtech na různých místech. Ve spolupráci s dalšími subjekty tak společnost Central Group vypracovala vlastní systém výstavby dostupného bydlení. Podle toho by obce a samosprávy zadávaly projekty přímo developerům podle vlastního zadání. Developer by pak veškerou odpovědnost za přípravu a realizaci konkrétního projektu vzal na sebe.
Zdroj: ČTK