Evropské akcie v pátek převážně zpevňovaly, v týdenním horizontu ale indexy klesly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo převážně v plusu, mírně pod nulou uzavřel index londýnské burzy FTSE 100. Investoři nyní věnují pozornost hlavně dění na Blízkém východě, kde hrozí rozšíření konfliktu. V reakci na pokračující útoky Izraele na cíle v Libanonu a přetrvávající hrozbu odvetného útoku židovského státu proti Íránu zdražuje ropa.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek zpevnil o 0,44 % na 518,56 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,55 % na 19 120,93 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,85 % na 7 541,36 bodu, zatímco FTSE 100 klesl o 0,02 % na 8 280,63 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zpevnily mimo jiné akcie společností Ubisoft Entertainment (+33,52 %), Kion Group (+5,56 %) nebo Alstom (+4,29 %). Nedařilo se naopak cenným papírům firem A.P. Møller-Mærsk (-5,16 %), SSE (-2,78 %) či JD Sports Fashion (-2,67 %).
Akcie společnosti Ubisoft Entertainment vystřelily poté, co agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje uvedla, že čínská firma Tencent Holding a rodina Guillemotových zvažují odkup francouzského vývojáře videoher.
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 1,80 %, FTSE 100 přišel o 0,48 %, DAX se snížil o 1,81 % a CAC 40 odepsal 3,21 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Německý průmyslový konglomerát Thyssenkrupp neuspěl v boji proti pět let starému rozhodnutí Evropské komise (EK) zablokovat spojení jeho ocelářských aktivit s aktivitami indické firmy Tata Steel v Evropě. Soudní dvůr Evropské unie se v pátek postavil na stranu EK a zamítl odvolání Thyssenkruppu, stojí v tiskové zprávě. Thyssenkrupp následně uvedl, že se teď dál soustředí na vytvoření společného ocelářského podniku s českým podnikatelem Danielem Křetínským, ve kterém by každá strana vlastnila 50 %.
- Americká internetová společnost Meta Platforms musí omezit využívání osobních údajů získaných z Facebooku k cíleným reklamám. Rozhodl o tom v pátek Soudní dvůr EU.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v září stoupl na 57,2 bodu (odhad: 53,1 bodu, srpen: 53,6 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září kleslo na 1,6 procenta ze srpnových 1,9 procenta. Inflace se tak nacházela na nejnižší úrovni od února 2021. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad. Za poklesem inflace stály zejména ceny energií, které se meziročně snížily o 7,6 procenta.
- Hrubý domácí produkt Británie se v letošním druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,5 procenta. Tempo hospodářského růstu tak bylo o něco nižší, než se původně předpokládalo. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které v pondělí zveřejnil britský statistický úřad.
- Německá vláda se chystá zhoršit výhled domácí ekonomiky, na letošní rok už s jejím růstem nepočítá. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v pondělí informovala agentura Bloomberg.
- Mezinárodní automobilka Stellantis zhoršila finanční výhled na letošní rok. Má problémy v Severní Americe, čelí zhoršení dynamiky v automobilovém odvětví a tvrdé konkurenci čínských rivalů. Skupina to uvedla ve svém pondělním sdělení. Společnost odhaduje upravenou marži provozního zisku mezi 5,5 a 7 %, což je méně než dříve předpokládaná dvouciferná hodnota. Akcie společnosti kótované na burze v Miláně reagovaly poklesem o 11 %.
- Německo: Index dovozních cen v srpnu meziročně vzrostl o 0,2 % (odhad: +0,3 %, červenec: +0,9 %) a meziměsíčně se snížil o 0,4 % (odhad: -0,3 %, červenec: -0,4 %).
- Energetická společnost emirátu Abú Zabí ADNOC uzavřela dohodu o koupi německého výrobce chemikálií Covestro za 14,7 miliardy eur včetně dluhu. Akvizice je dosud největším převzetím realizovaným arabskou firmou a přichází v době, kdy se Spojené arabské emiráty snaží snížit svoji závislost na ropě v souvislosti s celosvětovým přechodem na čistší energii.
- Aktivita ruských továren v září poprvé po více než dvou letech klesla. Snížil se objem výroby, nové zakázky i zaměstnanost. Podle agentury Reuters to vyplývá z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky v úterý zveřejnila společnost S&P Global.
- Česká ekonomika vzrostla v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,6 %. Český statistický úřad v úterý potvrdil svůj předchozí odhad. Proti prvnímu čtvrtletí letošního roku byl hrubý domácí produkt vyšší o 0,4 %. V tomto případě úřad svou dřívější predikci nepatrně vylepšil.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září zpomalil na 1,8 % ze srpnového tempa 2,2 %. Inflace se tak poprvé od poloviny roku 2021 dostala pod dvouprocentní cíl Evropské centrální banky. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
- Rozvoj Německa nadále brzdí příliš mnoho pravidel a přebujelá byrokracie. Vyplývá to ze zprávy Národní rady pro kontrolu norem (NKR), nezávislé poradní komise německé vlády. Podle ní se sice kabinet kancléře Olafa Scholze snaží o snížení byrokratické zátěže, reformy nejdou ale dostatečně daleko a Německo kvůli tomu ztrácí konkurenceschopnost i důvěru vlastních obyvatel.
- Poláci si stěžují, že s nimi bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi nemluvil při psaní své zprávy o zaostávání Evropy. Mohl se při hledání receptu na zvýšení konkurenceschopnosti unijní ekonomiky inspirovat rychlým hospodářským růstem Polska, píše na svém webu polský deník Rzeczpospolita.
- Mezinárodní automobilová skupina Stellantis se kvůli přetrvávající slabé poptávce rozhodla o několik týdnů prodloužit přerušení výroby elektromobilů Fiat 500. S odkazem na sdělení podniku o tom v úterý informovala agentura Reuters. Automobil se vyrábí v továrně Mirafiori v severoitalském Turíně.
- Soudní proces s bývalým šéfem německého automobilového koncernu Volkswagen Martinem Winterkornem byl přerušen. Obviněný se totiž několik měsíců nebude moci ze zdravotních důvodů účastnit soudního líčení. O přerušení procesu v úterý informoval soud v Braunschweigu, který má kauzu na starosti. Winterkorn podle informací listu Bild uklouzl ve sprše a zlomil si nohu.
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 51,5 bodu (flash: 51,5 bodu, srpen: 52,5 bodu).
- Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 40,6 bodu (flash: 40,3 bodu, srpen: 42,4 bodu).
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září vzrostl na 53 bodů (odhad: 50,1 bodu, srpen: 50,5 bodu).
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 48,3 bodu (odhad: 49 bodů, srpen: 49,4 bodu).
- Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září vzrostl na 44,6 bodu (flash: 44 bodů, srpen: 43,9 bodu).
- Spojené království: Výrobní PMI podle finálních údajů v září klesl na 51,5 bodu (flash: 51,5 bodu, srpen: 52,5 bodu).
- Evropským automobilkám hrozí, že v roce 2025 nesplní emisní cíle stanovené EU pro vyráběné vozy a případné sankce poškodí celé důležité odvětví. Důvodem je přitom klesající poptávka po bateriových vozech, které jsou pro výrobce nejefektivnějším způsobem, jak snížit průměrné emise oxidu uhličitého. O elektromobily není takový zájem, jak se původně očekávalo, protože jednotlivé země nevytvořily příznivé podmínky pro jejich používání. Uvedl to předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer.
- Polská obchodní skupina Allegro vstoupila na maďarský trh. Společnost spustila maďarskou doménu Allegro.hu a k zákazníkům z Polska, Česka a Slovenska se tak nyní mohou připojit i zákazníci z Maďarska.
- Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezónně přepočtených údajů klesla o desetinu procentního bodu na 5,9 procenta, v eurozóně pak zůstala na červencové hodnotě 6,4 procenta. Ve středu to uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice nezaměstnanost podle jeho dat klesla na 2,6 procenta a zůstává nejnižší v EU. Metodika výpočtu, kterou používá Eurostat, se lidí od údajů českého Úřadu práce.
- Americké internetová společnost Meta Platforms uvedla, že spolupracuje s britskými bankami NatWest a Metro Bank na dohodě o sdílení dat s cílem bojovat proti podvodům. Spolupráce umožní bankám sdílet informace o podvodech přímo s Metou, což má vést k efektivnějšímu odhalování a likvidaci podvodných účtů a koordinovaných podvodných programů na jejích platformách.
- Nálada v německém automobilovém průmyslu se v září mírně zlepšila, vyplývá z průzkumu, který ve středu zveřejnil hospodářský institut Ifo. V předcházejících čtyřech měsících se nálada zhoršovala.
- Nová francouzská vláda chce zvýšit daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky. Dotkne se to především aut se spalovacím motorem a letadel. Francii, která podle premiéra Michela Barniera trpí "kolosálním zadlužením", by tím do státní pokladny za rok 2025 mělo přibýt 1,5 miliardy eur. Informoval o tom francouzský deník Le Figaro.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v září zpomalil na 49,38 % z 51,97 % v předchozím měsíci. Míra inflace tak poprvé od loňského července klesla pod 50 %, oznámil ve čtvrtek turecký statistický úřad.
- Evropská komise (EK) žaluje Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko u Soudního dvora EU kvůli zpoždění při zavádění minimální daně z příjmů firem. Podle evropské směrnice měly členské státy čas na splnění požadavku EK do konce loňského roku. Čtyři žalované státy ale dosud nebyly s to komisi oznámit, že se jim legislativu podařilo zavést. Komise to uvedla ve čtvrteční tiskové zprávě.
- Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v září zpomalil. Index nákupních manažerů (PMI) od společnosti S&P Global podle finálních dat klesl na 51,4 bodu ze srpnových 52,9 bodu. Pokles růstového tempa ale byl mírnější, než uváděl předběžný PMI (50,5 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Kompozitní index nákupních manažerů, který zahrnuje vedle služeb i výrobu, klesl podle finálních dat na 49,6 bodu z 51 bodů (flash: 48,9 bodu).
- Eurozóna: Výrobní ceny v srpnu meziročně klesly o 2,3 % (odhad: -2,4 %, červenec: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 0,6 % (odhad: +0,3 %, červenec: +0,7 %).
- Švýcarsko: Meziroční inflace v září klesla na 0,8 % (odhad: 1,1 %, srpen: 1,1 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Britská maloobchodní skupina Tesco v prvním finančním pololetí zvýšila očištěný provozní zisk meziročně o 15,6 % na 1,65 miliardy liber. Firma to uvedla v čtvrteční tiskové zprávě. Zároveň zlepšila celoroční výhled.
Zdroj: CNBC