Čína uvolní z rozpočtu na příští rok 100 miliard jüanů na podporu projektů
Čína ještě před koncem letošního roku vyčlení z vládního rozpočtu na příští rok 100 miliard jüanů (přes 326 miliard Kč), aby urychlila výstavbu strategických projektů. Na dnešní tiskové konferenci to podle hongkongského listu South China Morning Post (SCMP) řekl předseda Národní rozvojové a reformní komise (NRRK) Čeng Šan-ťie. Tato komise má na starosti ekonomické plánování. Čínské akcie v reakci smazaly část předchozích zisků. Podle některých analytiků totiž tisková konference nesplnila očekávání.
"Měli bychom se zaměřit na posilování domácí poptávky, více se soustředit na zajištění obživy lidí a na podporu spotřeby," uvedl Čeng. Zmínil také důležitost posílení služeb péče o seniory a děti. Žádná další konkrétní opatření však podle SCMP neoznámil.
Akciový index Shanghai Composite krátce před 09:00 SELČ vykazoval nárůst o 4,3 procenta, umazal tak nemalou část předchozích zisků, které v jednu chvíli přesahovaly deset procent. Index CSI 300 měl pak ve stejnou dobu zisk 5,6 procenta, zatímco před tiskovou konferencí vykazoval růst téměř o 11 procent. Hongkongský index Hang Seng sestoupil z letošního maxima a odepisoval zhruba 7,2 procenta.
"Zdá se, že to spolu souvisí. Jediným faktorem pro vývoj trhu dnes byla tisková konference NRRK," řekl hlavní ekonom banky Standard Chartered Ting Šuang, který se věnuje regionu Číny a severní Asie. "Zejména akciový trh měl vysoká očekávání. Ale tohle je NDRK, nikoliv ministerstvo financí. To, že dnes neoznámili fiskální stimuly, neznamená, že nebudou," zdůraznil.
"Vytvořili očekávání mnohem většího stimulu, takže všichni byli zklamáni," uvedla analytička banky Natixis Alicia Garcia-Herrerová. "Ještě horší je, že mluvili o uvolnění peněz z rozpočtu na rok 2025, takže nejde o žádné nové peníze. V podstatě vytvořili bublinu, ale nejsou připraveni ji dál živit fiskálními stimuly, které bubliny potřebují," dodala.
Zavedení opatření na podporu ekonomiky v září oznámily čínská centrální banka i politbyro ústředního výboru vládnoucí komunistické strany. Centrální banka mimo jiné přikročila ke snížení úrokových sazeb, zatímco politbyro v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se zavázalo vydávat státní dluhopisy a využívat je k lepší realizaci "hnací role vládních investic".
Čínský trh s nemovitostmi je od vrcholu v roce 2021 v silném útlumu. Peking v reakci na to dosud zrušil řadu omezení pro nákup nemovitostí a prudce snížil hypoteční sazby a požadavky na akontaci.
Zatím se ale nepodařilo zvýšit poptávku ani zastavit prudký propad cen realit. Krize na trhu s nemovitostmi těžce doléhá na ekonomiku a ochromuje důvěru spotřebitelů vzhledem k tomu, že 70 procent úspor domácností je uloženo v nemovitostech.
Série vládní opatření z poslední doby tak představuje další pokus obnovit důvěru v druhou největší ekonomiku světa. Řada neuspokojivých statistických údajů také vyvolala obavy z dlouhodobého zpomalení růstu.
Zdroj: ČTK