US MARKETZavírá za: 4 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Index českého investora CII750: Podílové fondy pokračovaly v růstu i v třetím čtvrtletí

Za letošní rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech 8,65 %. Vyplývá to z indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Navzdory neklidnému tržnímu prostředí lze doposud vidět pozitivní vývoj fondů. Zatímco v druhém kvartálu vykázaly fondy růst pouze o 0,31 %, v třetím kvartálu už dosáhly zlepšení výkonnosti - 2,67 %. Akciové fondy, dosahující téměř 11,85 %, letos přinesly investorovi výrazně lepší výsledky než konzervativně zaměřené fondy připisující si výnos 5,1 %.

"V dlouhodobém horizontu přinesly akciové fondy roční zhodnocení 7,55 % za posledních pět let. Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové, letos překonávají hranici 5% růstu, což potvrzuje, že i konzervativnější investice mohou nabídnout zajímavé výnosy," uvedla Petra Hrdličková, investiční analytička ze Swiss Life Select.

"Mezi nejúspěšnějšími fondy za první tři čtvrtletí roku roku vynikají ty, které se zaměřují na globální těžbu zlata, americké a indické akcie. Investice do fondů zaměřených na komodity, jako je zlato, přinesly vysoké zhodnocení díky rostoucí poptávce centrálních bank a čínských investorů. Fondy orientované na rozvíjející se trhy, jako je Indie, dosáhly vynikajících výsledků díky dynamickému růstu indické ekonomiky. Indický trh je na vzestupu, stává se lídrem v oblasti digitální infrastruktury, což přitahuje zahraniční investory. Současně fondy investující do rozvinutých trhů, mezi které patří i USA, těžily z robustního výkonu amerických technologických gigantů. Tyto společnosti mají dominantní postavení na trhu a mají kapitál na neustálé inovace. Hlavní oblastí, kde se snaží vyniknout, je nesporně umělá inteligence," napsala dále Petra Hrdličková.

Obecně dosahovaly lepších výsledků fondy, které měly v portfoliích převážně globální hodnotové akcie. Fondy s vyšší expozicí ve střední a východní Evropě, Turecku a Latinské Americe zaostaly s větším rozdílem. V Číně však došlo v září k pozitivnímu obratu díky rozsáhlým stimulačním opatřením ze strany čínské vlády.

Fondy specializující se na komodity, s výjimkou zlata, dosahovaly nižších výnosů. Naopak fondy investující do dluhopisů zemí eurozóny, státních i korporátních, vykazovaly lepší výsledky oproti jiným regionům.

Index českého investora CII750, zdroj: Swiss Life Select, LSEG, vychází ze základu k 1. 1. 2018

Index českého investora CII750, zdroj: Swiss Life Select, LSEG (vychází ze základu k 1. 1. 2018)

Růst HDP v Evropě zůstával mírný, ale i tak některé země, například Španělsko, dosáhly nadprůměrné výkonnosti. Zajímavé bylo také sledovat panickou reakci investorů na zvýšení úrokových sazeb japonskou centrální bankou, kdy během jednoho dne dokázal japonský index Nikkei 225 klesnout o 12,4 %. Silná kondice japonských společností ale umožnila trhu rychle se vzpamatovat a do konce měsíce se benchmark vrátit na výchozí úroveň.

"V nadcházejícím kvartálu bude zajímavé pozorovat, zda si velké technologické společnosti spojené s umělou inteligencí udrží klíčové pozice na trhu, nebo zda se objeví jiní, kteří jim dokážou konkurovat. Nejsilnějším regionem pro vývoj těchto technologií zůstávají USA, ale pozornost si zaslouží i regiony, které jsou navázány na výrobu, jako jsou Tchaj-wan a Jižní Korea, kde jsou valuace stále atraktivní," poznamenala Hrdličková.

"Rostoucí poptávka po inovativních léčivech a zdravotnických technologiích může v budoucnu podpořit sektor biotechnologií a zdravotnictví. Americké prezidentské volby budou mít globální dopad, pravděpodobně budeme čelit zvýšené volatilitě na trzích, a mohou přinést politickou nejistotu, pokud dojde k výrazným změnám v obchodní politice. Nezapomínejme ani na geopolitická rizika v čele s událostmi na Blízkém východě. Stále ještě zdaleka neskončila ani ruská agrese na Ukrajině, a i když si na tento konflikt finanční trhy již zvykly, nelze pod tlakem těchto událostí vyloučit zvýšenou kolísavost trhů, narušené dodavatelské řetězce a náhlé změny cen klíčových komodit. Ve prospěch akciových trhů nicméně hraje pokračující trend největších centrálních bank, které nadále uvolňují své měnové politiky," dodává Petra Hrdličková.

Nejlepší výkonnost od začátku roku 2024 (v %)

 

Nejhorší výkonnost od začátku roku 2024 (v %)

 

1.

BGF World Gold A2 USD

+31,31

 

1.

BGF Latin AmericanFund A2 USD

-17,0

2.

Schroder ISF Indian Equity A Acc USD

+25,58

 

2.

FidelityFunds - Latin America A-USD

-10,72

3.

Abrdn SICAV I - Indian Equity A Acc USD

+24,81

 

3.

TempletonGlobal Bond A (acc) USD

+1,43

4.

Franklin US Opportunities A (acc) USD

+23,97

 

4.

Fond ropy a energetiky

+2,41

5.

Schroder ISF US Large Cap A Acc USD

+22,59

 

5.

Amundi CR - obligační fond

+3,24

Zdroj: Swiss Life Select

Akciové fondyInvestiční fondyPodílové fondy
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa