Slovenská vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, plánuje nižší deficit
Slovenská vláda v úterý schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s poklesem schodku veřejných financí v přepočtu na 4,72 procenta hrubého domácího produktu z letos původně plánovaných téměř šesti procent HDP. Předlohu posoudí parlament, kde se kabinet premiéra Roberta Fica opírá o většinu čtyř hlasů. Opozice, zaměstnavatelé i odbory návrh rozpočtu kritizovali, a to kvůli konsolidačnímu balíčku, který zahrnuje zejména zvýšení daní.
Předloha samotného státního rozpočtu, který je součástí hospodaření celého veřejného sektoru, předpokládá v příštím roce pokles schodku na 6,37 miliardy eur z letos plánovaných zhruba 7,6 miliardy eur.
Rozpočtové příjmy Slovenska by měly stoupnout meziročně asi o 20 procent, výdaje pak o více než deset procent. Více peněz má dostat například ministerstvo školství, a to i v souvislosti s přechodem kompetencí v oblasti provozu mateřských škol z měst a vesnic na stát.
Ve státním rozpočtu jsou už zahrnuta opatření z nedávného konsolidačního balíčku, který počítá zejména se zvýšením základní sazby daně z přidané hodnoty, dále sazby daně z příjmů pro právnické osoby s vyššími příjmy a se zavedením daně z finančních transakcí. Právě kvůli tomuto konsolidačnímu balíčku předlohu rozpočtu kritizovala nejen opozice, ale i zástupci zaměstnavatelů a odbory. Například opoziční strana Svoboda a Solidarita tvrdila, že všichni občané prostřednictvím vyšších daní zaplatí za to, že stát u sebe nešetří. Analytici uvedli, že konsolidační opatření vlády se zaměřila hlavně na zvýšení příjmů státu.
Slovensko je jednou ze sedmi zemí Evropské unie, se kterými EU letos v létě zahájila řízení kvůli překročení stanovených rozpočtových deficitů. Bratislava neplní pravidlo, že veřejný schodek nemá překročit hranici tří procenta HDP. Hospodaření Slovenska se výrazně zhoršilo, když v roce 2020 propukla epidemie nemoci covid-19.
Návrh státního rozpočtu Slovenska na příští rok vychází z předpokladu růstu ekonomiky o 2,2 procenta, s výraznějším zrychlením inflace a s poklesem tempa růstu reálných mezd.
Zdroj: ČTK