Ekonomika Pásma Gazy kvůli válce prudce klesla, nezaměstnanost se blíží 80 %
Nezaměstnanost v Pásmu Gazy od začátku války mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás vzrostla ze 45,3 procenta na téměř 80 procent. Hrubý domácí produkt (HDP) území ovládaného Hamásem se pak snížil o 84,7 procenta. Ve svém odhadu to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO). Zároveň upozornila, že válka negativně ovlivňuje i palestinský Západní břeh Jordánu, který izraelská vojska dlouhodobě okupují.
Na Západním břehu Jordánu činila míra nezaměstnanosti od loňského října do konce letošního září v průměru 34,9 procenta. Před válkou to bylo 14 procent. Ekonomika Západního břehu meziročně klesla o 21,7 procenta, uvedla ILO. Ekonomice tohoto území uškodila omezení pohybu osob a zboží vynucená Izraelem spolu s širšími obchodními restrikcemi a narušením dodavatelského řetězce.
V Pásmu Gazy podle odhadů ILO nyní žije téměř 100 procent obyvatel v chudobě. Ekonomický pokles na Západním břehu Jordánu potom zvýšil počet lidí žijících v chudobě z předválečných 12 procent na aktuálních 28 procent.
Podle katarské státní televize Al-Džazíra se konflikt projevuje i vysokou inflací a zdražováním potravin. Na severu Pásma Gazy, kde jsou útoky izraelské armády intenzivnější, cena čerstvých okurek vzrostla z jednoho amerického dolaru za kilogram před válkou na 150 dolarů za kilogram nyní. V jižní části Pásma Gazy pak okurky zdražily na osm dolarů za kilogram.
Podobně rajčata zdražila na severu z dolaru za kilogram před válkou na současných 180 dolarů za kilogram, na jihu pak na 12 dolarů za kilogram. Plato vajec podle katarské televize stálo před válkou 3,50 USD, zatímco teď na jihu vychází na 32 USD a na severu na 73 USD.
Válku zahájili v říjnu loňského roku ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců teroristickým útokem v izraelském pohraničí, kde pozabíjeli přes 1 200 lidí a dalších 251 odvlekli na palestinské území jako zajatce. Izraelská odveta si v Pásmu Gazy podle bilance palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze ovládaného Hamásem dosud mezi Palestinci vyžádala přes 42 000 mrtvých. Podle satelitních údajů OSN bylo poškozeno 163 000 budov, což představuje přibližně dvě třetiny staveb před válkou.
Zdroj: ČTK