Slovenský prezident oznámil, že nebude vetovat konsolidační balíček vlády
Slovenský prezident Peter Pellegrini nebude vetovat konsolidační balíček v hodnotě 2,7 miliardy eur, který počítá zejména se zvýšením daní a se zavedením nové daně z finančních transakcí. Svůj podpis pod příslušné zákony Pellegrini před novináři v pátek zdůvodnil tím, že vláda má dodatečné peníze na platy zdravotníků, škrty v jejich růstu tak nebudou tak vysoké. Schválenou předlohu už dříve kritizovala nejen opozice, ale i zaměstnavatelé a odbory.
V příštím roce tak na Slovensku stoupne základní sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na 23 z nynějších 20 procent. Současně na pět z deseti procent klesne DPH na některé potraviny, jejichž zbytek bude zatížen novou 19procentní sazbou DPH. V nejnižší sazbě DPH budou nově také ubytovací služby, knihy a tisk.
Na 24 z nynějších 21 procent, stoupne sazba daně z příjmů pro právnické osoby s příjmy nad pět milionů eur ročně. Naopak malým firmám míra zdanění zisků klesne. Stovky milionů eur ročně chce slovenská vláda vybrat na nové dani z finančních transakcí, jež zatíží podnikatele a další právnické osoby, mezi které patří také různé nevládní organizace. Této dani budou na Slovensku podléhat například až na výjimky všechny odcházející platby z bankovních účtů právnických osob.
Konsolidační balíček, který ve slovenské sněmovně na začátku října prosadila vládní koalice, počítal také například se škrty v růstu platů zdravotníků. Kvůli tomu rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Její nástupce v úřadu Kamil Šaško dnes společně s Pellegrinim oznámil, že vláda navrhne v porovnání s konsolidačním balíčkem vyčlenit na platy zdravotnického personálu dodatečných více než 100 milionů eur. Z jejich vyjádření vyplynulo, že tempo růstu platů zdravotních sester a záchranářů by se nesnižovalo, pomaleji by oproti současným pravidlům ale rostly výdělky lékařů. Lékařské odbory kvůli konsolidačnímu balíčku dříve začaly sbírat výpovědi z přesčasové práce; podle slovenského zákona o kolektivním vyjednávání pracovníci ve zdravotnictví v zemi nesmí stávkovat, pokud by tím byly ohroženy životy nebo zdraví lidí. V minulosti si slovenští lékaři opakovaně vymohli od státu zvýšení svých platů prostřednictvím hromadných výpovědí.
Výpovědi z přesčasové práce jsou jednou z možností, kterou zvažují také české lékařské a zdravotnické odbory ve stávajícím sporu o zvyšování platů a mezd zdravotníků.
Zdroj: ČTK