Americké akcie v pátek i za celý týden posílily, dařilo se technologiím. S&P 500 a Dow před víkendem posunuly historická maxima
Akcie v USA v pátek i za celý týden posílily. Mají tak za sebou nejdelší růstovou sérii od konce roku 2023. Na nových historických maximech uzavřely jak index S&P 500, tak Dow Jones Industrial Average. Na růstu se v pátek podílely zejména technologické společnosti v čele s Netflixem, který ve čtvrtek zveřejnil solidní výsledky i výhled hospodaření. Americký dolar sice oslabil, nicméně týden zakončil rovněž výrazně silnější.
Index Dow v pátek posílil o 0,09 % na 43 275,91 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,40 % na 5 864,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,63 % na 18 489,55 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,65 % na 18,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA korigoval o jeden bazický bod na 4,083 %. Cena ropy v pátek klesla o 2 %, zlato naopak o procento posílilo a jeho cena se usadila nad 2 700 USD za unci. Bitcoin v závěru dne posiloval o 1,6 % a obchodoval se kolem 68 500 USD.
Více než 70 společností z indexu S&P 500 zatím reportovalo v probíhající výsledkové sezóně své hospodářské výsledky. Podle FactSet 75 % z nich překonalo očekávání analytiků.
"Navzdory očekávanému zvýšení volatility na trhu před volbami mohou akcie pokračovat v růstu až do listopadu," říká Rob Williams, hlavní investiční stratég společnosti Sage Advisory. To by bylo pro volební rok atypické. "Obvykle je to totiž naopak – trh je nervózní, a pak se mu po volbách daří. Nyní je situace zatím opačná. Možná letos akcie budou do voleb posilovat a až po nich naroste volatilita." Nadprůměrný výkon akcií Williams připisuje investorům, kteří již zacenili vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa, jehož politika by byla z hlediska daní a předpisů pro podnikání pravděpodobně přívětivější.
Netflix (+11,09 %) ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 41 % na 2,36 miliardy USD a vyšší měl i tržby. Firma překonala odhady analytiků ohledně přírůstku počtu předplatitelů a uvedla, že očekává další rozšíření základny do konce roku. "Dočkali jsme se dobrých výsledků Netflixu a uspokojivých makroekonomických údajů o bydlení. Sentiment byl proto obecně docela příznivý," vysvětluje analytik Dustin Thackeray ze společnosti Crewe Advisors.
Akcie společnosti Procter & Gamble (+0,0038 %) stagnovaly. Firma sice také vykázala lepší než očekávané zisky, ale tržby zaostaly za odhady. Za nižším zhodnocením indexu Dow v páteční seanci stály mimo jiné akcie vydavatele platebních karet American Express (-3,15 %). Ty ztrácely poté, co čtvrtletní výsledky firmy zaostaly za odhady. V červených číslech po ohlášení výsledků zakončily také akcie ropné společnosti Schlumberger (-4,71 %).
Za celý týden index Dow posílil o 0,96 %, S&P 500 zpevnil o 0,85 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,80 %.
Dolar v pátek oslabil
Americký dolar na závěr týdne oslaboval. Po dalším kole stimulačních opatření v Číně, která podpořila globální akcie v čele s těmi čínskými, mezi investory vzrostl zájem o rizikovější investice. Za celý týden však dolar posiluje a zisky si připisuje i od počátku měsíce.
Krátce před 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,3 % na 103,49 bodu. Byl to jeho nejhlubší denní pokles od konce září, od začátku měsíce má ale k dobru zhruba 2,7 %, což je už teď nejvyšší měsíční zisk od února 2023. Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,3 % na 1,0864 USD. Od jenu dolar odepisoval 0,45 % na 149,54 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký internetový gigant Meta Platforms se dohodl s hollywoodskou filmovou společností Blumhouse Productions na spolupráci při testování svého nástroje pro tvorbu videí pomocí generativní umělé inteligence. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) zahájil vyšetřování softwaru pro autonomní řízení automobilky Tesla, protože se objevily zprávy o čtyřech nehodách za snížené viditelnosti. Při jedné zahynul chodec. Předběžné šetření se bude týkat 2,4 milionu vozidel Tesla z modelových let 2016 až 2024, uvedl NHTSA.
- Rusko a Čína jsou podle ruské hlavy státu Vladimira Putina strategickými partnery a spojenci. Snahy Spojených států omezit čínský rozvoj nefungují a mají opačný účinek, řekl v pátek šéf Kremlu novinářům v Moskvě před summitem skupiny rozvíjejících se států BRICS, který se v Rusku uskuteční příští týden. Informovala o tom agentura Reuters.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA podle předběžných dat v září meziměsíčně klesl o 2,9 % na celoročně přepočtené tempo 1,428 milionu (srpen: +4,6 % na 1,47 milionu).
- Zahájená výstavba v USA v září meziměsíčně klesla o 0,5 % na celoročně přepočtené tempo 1,354 milionu jednotek (srpen: +7,8 % na 1,361 milionu jednotek).
Výsledková sezóna
- Výsledky Procter & Gamble v 1QFY2025: Jádrový zisk na akcii 1,93 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 21,70 miliardy USD (odhad: 21,99 miliardy USD)
- Výsledky Schlumberger v 3Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 9,16 miliardy USD (odhad: 9,30 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americké technologické společnosti ServiceNow, CyrusOne, CloudHQ a CoreWeave investují v Británii do datových center dohromady 6,3 miliardy liber. Chtějí tak podpořit rozvoj umělé inteligence. Uvedla to v pondělí britská vláda. Je to dobrá zpráva pro premiéra Keira Starmera, který se snaží přilákat zahraniční investice, připomněly agentury.
- Maďarská vláda zvažuje zavedení moratoria na vydávání nových licencí pro krátkodobé pronajímatele bytů přes internetovou platformu Airbnb v hlavním městě Budapešti. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl ministr národního hospodářství Márton Nagy. Vláda podle něj také chce zvýšit zdanění krátkodobých pronájmů.
- Americký výrobce letadel Boeing potřebuje až 35 miliard dolarů. Firma se potýká s výrobními problémy, které v poslední době navíc zhoršuje stávka zaměstnanců ve Spojených státech. Kromě toho se jí blíží splatnost některých dluhopisů. Firma v úterý v dokumentech pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) uvedla, že 25 miliard USD si chce zajistit z prodeje akcií a dluhopisů a dalších deset miliard dolarů jí formou úvěru poskytnou banky. Zatím není jasné, kdy a jak se prodej akcií uskuteční. Analytici a investoři očekávají, že se tak stane ještě letos.
- Celosvětový veřejný dluh v letošním roce překročí hranici 100 bilionů dolarů, což odpovídá 93 % globálního hrubého domácího produktu. V úterní zprávě to předpověděl Mezinárodní měnový fond. Uvedl také, že do roku 2030 by se měl poměr celosvětového veřejného dluhu k HDP vyšplhat ke 100 procentům.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla dostal od spolkové země Braniborsko první ze série potřebných povolení k rozšíření závodu v Grünheide u Berlína. Braniborský státní úřad pro životní prostředí vydal prvotní povolení z hlediska ochrany životního prostředí, uvedla agentura DPA.
- Americký internetový gigant Google uzavřel dohodu o nákupu elektřiny z malých modulárních reaktorů, kterou bude napájet systémy potřebné pro fungování umělé inteligence. Firma o tom v pondělí informovala na svých internetových stránkách. Finanční podmínky dohody firmy nezveřejnily a neposkytly ani informace o tom, kde v USA se budou reaktory nacházet.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v říjnu klesl na -11,9 bodu (odhad: +3,8 bodu, září: +11,5 bodu).
- Kandidát americké Republikánské strany do listopadových prezidentských voleb Donald Trump obhajuje svůj plán podpory americké ekonomiky. Chystaná opatření podle něj nezvýší federální deficit, jak tvrdí kritici. Trump to řekl v úterý v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Zavést se chystá například vysoká cla na dovoz vybraného zboží jak od spojenců, jako je například Evropská unie, tak ze zemí, které Spojené státy považují za své rivaly, jako je například Čína.
- Americký softwarový gigant Microsoft se dohodl na urovnání žaloby, kterou podala skupina hráčů videoher ve snaze zabránit podniku, aby za 69 miliard dolarů převzal videoherní společnost Activision Blizzard. S odvoláním na soudní dokumenty o tom informovala agentura AP.
- Výzkumná divize japonské automobilky Toyota Motor a firma Boston Dynamics, která patří automobilce Hyundai Motor, spojí své síly s cílem urychlit vývoj humanoidních robotů s umělou inteligenci. Oznámily to ve středu společnosti. Spolupráce je potenciální výzvou pro další programy chytrých robotů, jako je Optimus, který minulý týden předvedla firma Tesla.
- Německé aerolinky Lufthansa musejí ve Spojených státech zaplatit rekordní pokutu čtyři miliony dolarů. Před dvěma lety odmítly na palubu vpustit skupinu židovských pasažérů, protože někteří z nich se podle dopravce odmítali podřídit pravidlům a nasadit si roušky. Americké ministerstvo dopravy uvedlo, že Lufthansa cestující diskriminovala a jednala s nimi, jako by všichni tvořili jednu skupinu, ačkoli mnozí z nich necestovali společně a navzájem se neznali.
- Index cen vývozu z USA v záři meziročně klesl o 2,1 % (srpen: -0,9 %, revidováno z -0,7 %) a meziměsíčně se snížil o 0,7 % (srpen: -0,9 %, revidováno z -0,7 %). Index cen dovozu do USA meziročně klesl o 0,1 % (srpen: +0,8 %) a meziměsíčně se snížil o 0,4 % (srpen: -0,2 %, revidováno z -0,3 %).
- Nové prognózy Mezinárodního měnového fondu ukazují, že budoucnost světové ekonomiky bude obtížná. Ve střednědobém horizontu fond očekává nevýrazný růst, eskalující obchodní napětí a vysokou úroveň zadlužení. V projevu před podzimním zasedáním MMF a Světové banky, které se koná příští týden, to uvedla výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Dodala ale, že je stále možné udělat něco pro zvýšení růstu, snížení zadlužení a vybudování odolnější ekonomiky.
- Provozovatel alternativní taxislužby Uber zkoumá možnost nabídky na převzetí americké internetové cestovní platformy Expedia, jejíž hodnota činí 20 miliard USD. Byla by to největší akvizice firmy Uber, která se snaží rozšířit své aktivity a najít nové možnosti pro růst. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na informované zdroje.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 12. října klesl na 241 tisíc z 260 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 258 tisíc), čekalo se 260 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 28. září vzrostl na 1,867 milionu z 1,858 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,861 milionu), čekal se růst na 1,870 milionu.
- Maloobchodní tržby v USA v září meziročně stouply o 1,7 % (srpen: +2,2 %, revidováno z +2,1 %), meziměsíčně se zvýšily o 0,4 % (odhad: +0,3 %, srpen: +0,1 %).
- Průmyslová výroba v USA v září meziměsíčně klesla o 0,4 % (odhad: -0,1 %, srpen: +0,5 %, revidováno z +0,9 %), meziročně se snížila o 0,5 % (srpen: stagnace, revidováno z +0,2 %).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v říjnu vzrostl na 10,3 bodu (odhad: 3 body, září: 1,7 bodu).
- Index trhu amerických rezidenčních nemovitostí NAHB v říjnu stoupl na 43 bodů (odhad: 42 bodů, září: 41 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Zisk amerických finančních ústavů Bank of America a Citigroup v třetím čtvrtletí klesl, konkurenční banka Goldman Sachs naopak zisk zvýšila. Vyplývá to ze zpráv, které v úterý banky zveřejnily. Výsledky všech tří firem ale překonaly očekávání analytiků, podobně jako výsledky konkurenční bank JPMorgan Chase a Wells Fargo zveřejněné v minulém týdnu.
- Výsledky UnitedHealth Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 7,15 USD (odhad: 7,00 USD), výnosy 100,8 miliardy USD (odhad: 99,1 miliardy USD).
- Výsledky Charles Schwab v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,75 USD), výnosy 4,847 miliardy USD (odhad: 4,783 miliardy USD).
- Výsledky Johnson & Johnson v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,42 USD (odhad: 2,66 USD), tržby 22,471 miliardy USD (odhad: 22,17 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 37,5 miliardy USD (odhad: 35,8 miliardy USD).
- Výsledky United Airlines Holdings v 3Q: Zisk na akcii 3,33 USD (odhad: 3,13 USD), tržby 14,80 miliardy USD (odhad: 14,78 miliardy USD).
- Americká investiční banka Morgan Stanley ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 32 % na 3,2 miliardy USD. Banka to uvedla ve své výsledkové zprávě. Čistý zisk přepočtený na jednu akcii činí 1,88 USD.
- Výsledky Abbott Laboratories v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,20 USD), tržby 10,635 miliardy USD (odhad: 10,551 miliardy USD).
- Výsledky U.S. Bancorp v 3Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,99 USD), výnosy 6,86 miliardy USD (odhad: 6,9 miliardy USD).
- Výsledky Travelers v 3Q: Zisk na akcii 5,24 USD (odhad: 3,55 USD), výnosy 11,90 miliardy USD (odhad: 11,49 miliardy USD).
- Výsledky Netflix v 3Q: Zisk na akcii 5,40 USD (odhad: 5,12 USD), tržby 9,83 miliardy USD (odhad: 9,77 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC