Americké akcie ve středu oslabily, trh se obává pomalejšího snižování sazeb
Americké akcie oslabily kvůli obavám, že by úrokové sazby ve Spojených státech mohly klesat méně výrazně, než se předpokládalo.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,96 % a zakončil obchodování na 42 514,95 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,92 % na 5 797,42 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,60 % na 18 276,65 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,71 % na 19,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři a půl bazického bodu na 4,253 %. Ceny ropy klesly o procento a čtvrt, zlato odevzdalo procento a stříbro zlevnilo o tři procenta. Bitcoin zlevnil asi o procento a půl na 66 350 USD.
Akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-5,12 %) oslabily po zprávě o nákaze způsobené bakterií E.coli. Infekce, která je zřejmě spojená s jedním z hamburgerů firmy McDonald's, si ve Spojených státech vyžádala jednoho mrtvého a desítky nemocných.
Pod tlak se dostaly akcie velkých technologických podniků, které jsou citlivé na vývoj úrokových sazeb. Akcie společnosti Apple (-2,16 %), která vyrábí populární telefony iPhone, a akcie výrobce čipů NVIDIA (-2,81 %) táhly hlavní indexy níže.
Na devizovém trhu euro během obchodování sestoupilo na tříměsíční minimum vůči americkému dolaru. Ten těží z očekávání, že americká centrální banka nebude spěchat se snižováním úrokových sazeb. Kolem 22.00 SELČ jednotná evropská měna podle údajů agentury Bloomberg ztrácela zhruba desetinu procenta a obchodovala se blízko 1,0785 USD. Během dne klesla až na 1,0761 USD, na nejnižší úroveň od července.
Vůči japonskému jenu si dolar kolem 22.00 SELČ připisoval zhruba procento na 152,60 JPY. V průběhu dne poprvé za téměř tři měsíce překročil hranici 153 JPY. Japonská měna je pod tlakem kvůli politické nejistotě, která komplikuje plány japonské centrální banky na zpřísňování měnové politiky. V Japonsku se v neděli budou konat předčasné parlamentní volby a průzkumy signalizují, že vládní koalice by mohla ztratit v dolní komoře parlamentu většinu, píše agentura Reuters.
K poklesu hodnoty eura přispívají slabé ekonomické údaje z eurozóny a očekávání, že Evropská centrální banka bude v příštích měsících pokračovat ve snižování úrokových sazeb. Minulý týden ECB snížila depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,25 %. "Některé nové údaje vyvolaly určité otázky ohledně hospodářského oživení v eurozóně," uvedl hlavní ekonom ECB Philip Lane. Centrální banka podle něj nicméně dále předpokládá, že ekonomika pokračuje v ožívání.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Federální soudce v San Franciscu v Kalifornii v úterý zamítl žalobu akcionářů na společnost Meta Platforms a jejího šéfa Marka Zuckerberga ohledně nedostatečného informování o bezpečnosti dětí na platformách Instagram a Facebook. Žalující straně se podle soudce Charlese Breyera nepodařilo prokázat, že akcionáři utrpěli finanční ztráty v důsledku údajně nedostatečných informací ze strany společnosti.
- V jihozápadním rohu čtvrti Crown Heights v newyorském Brooklynu ještě nedávno stála opuštěná cihlová továrna na koření, teď zde developerská společnost buduje nový komplex bytů a kanceláří. Je to jedno z mnoha míst, kde se nyní v nejlidnatějším americkém městě staví. Podle místních úřadů i expertů se ale staví málo, zejména cenově dostupnějších bytů. Problémy na realitním trhu, které se zdaleka netýkají jen New Yorku, před prezidentskými volbami přispívají k nespokojenosti mnoha Američanů s ekonomikou jejich země.
- Americký výrobce čipů Wolfspeed odložil na neurčito plány na výstavbu továrny v Německu. Informovala o tom média s odvoláním na prohlášení podniku a vyjádření premiérky německé spolkové země Sársko Anke Rehlingerové. Rozhodnutí je podle listu Financial Times další ránou pro snahu kancléře Olafa Scholze vytvořit z Německa velmoc ve výrobě čipů.
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí v USA v září meziměsíčně klesly o 1 % na celoročně přepočtené tempo o 3,84 milionu jednotek (srpen: -2 % na 3,88 milionu jednotek).
Výsledková sezóna
- Americký výrobce letecké techniky Boeing v třetím čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 6,17 miliardy USD, což je téměř čtyřnásobek proti ztrátě 1,64 miliardy USD před rokem. Firma to uvedla ve středečním oznámení. Boeing se od 13. září potýká s rozsáhlou stávkou. Tržby činily 17,84 miliardy USD, což je zhruba o procento méně než před rokem.
- Výsledky Hilton Worldwide Holdings v 3Q: Zisk na akcii 1,92 USD (odhad: 1,85 USD), tržby 2,87 miliardy USD (odhad: 2,90 miliardy USD).
- Výsledky Coca-Cola v 3Q: Zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 11,90 miliardy USD (odhad: 11,63 miliardy USD).
- Výsledky AT&T v 3Q: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 30,21 miliardy USD (odhad: 30,45 miliardy USD).
- Výsledky General Dynamics v 3Q: Zisk na akcii 3,35 USD (odhad: 3,50 USD), tržby 11,67 miliardy USD (odhad: 11,69 miliardy USD).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 17 % na 2,17 miliardy dolarů. Jeho celkové tržby vzrostly o osm procent na 25,18 miliardy dolarů. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Předpověděla rovněž, že v celém letošním roce dosáhne mírného nárůstu odbytu.
Zdroj: ČTK, CNBC