UniCredit: Nevýhodnost investic do tuzemských rezidenčních nemovitostí v říjnu stoupla
Nevýhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v říjnu zvýšila. Vyplývá to z dat, které poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, klesl o 11 procentních bodů na -2,64 procenta. V předchozích měsících naopak rostl.
"Indikátor napětí na trhu nemovitostí klesl v říjnu o 11 bodů, čímž vykompenzoval prakticky totožný růst v září. Investice do rezidenčních nemovitostí se tedy staly ještě více nevýhodnými," uvedl analytik z UniCredit Bank Jiří Pour.
Za meziměsíčním poklesem indikátoru stojí podle něj především korekce na trhu vládních dluhopisů, kdy průměrný výnos desetiletého dluhopisu stoupl o 16 bodů na 3,93 procenta. To učinilo nemovitosti méně atraktivní v očích vlastníků úspor. Dále mělo vliv i meziměsíční zlevnění nájmů o jedno procento, což při mírném růstu cen bytů o 0,2 procenta vedlo k poklesu hrubé roční výnosnosti nájemného o čtyři body na čtyři procenta.
Nejvyšší hrubou roční výnosnost nájemného z jednotlivých krajských měst nabízely nadále nemovitosti v Ústí nad Labem se 6,1 procenta, zatímco na opačném konci žebříčku bylo opět Brno s 3,5 procenta. V říjnu meziměsíčně klesla výnosnost nájemného v osmi krajských městech. Nejvíce to bylo v Olomouci, o 19 bodů. V Brně to bylo o 14 bodů a Praze o 13 bodů. Vzrostla především ve Zlíně, a to o 41 bodů.
V říjnu zřejmě pokračovalo obnovování rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po bytových nemovitostech, což naznačovala i zářijová data. "Na relevantní soudy je zatím příliš brzy, nicméně situace hovoří ve prospěch naší hypotézy, že déletrvající svižný růst cen bytů je v současných podmínkách nadále vysokých úrokových sazeb nepravděpodobný," dodal Pour.
Zdroj: ČTK