Analýza: V třetím čtvrtletí v Česku vzniklo mezičtvrtletně o 64 % více průmyslových ploch
V třetím čtvrtletí developeři v Česku postavili 163 500 metrů čtverečních skladových a logistických ploch v devíti průmyslových parcích. Proti druhému čtvrtletí šlo o nárůst o 64 %, meziročně ale bylo dokončeno o 11 % průmyslové plochy méně. Poptávka po pronájmu byla mezičtvrtletně nižší o 28 %, proti stejnému období loňského roku ovšem vzrostla o téměř dvě třetiny. Vyplývá to z analýzy Industrial Research Forum (IRF), která má data od společností CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a iO Partners.
V ČR je nyní zhruba 12,2 milionu metrů čtverečních průmyslových a skladových ploch. Na konci třetího čtvrtletí bylo ve výstavbě přes další milion metrů čtverečních, tedy o pět procent více proti druhému čtvrtletí a meziročně více o čtvrtinu. Třetina nové výstavby se nachází v Karlovarském kraji. Po něm následují Praha a Středočeský kraj s 19 % a Moravskoslezský kraj s podílem 17 %.
V třetím čtvrtletí začala výstavba 204 900 metrů čtverečních průmyslových prostor. Téměř 53 % těchto prostor bylo spekulativních, tedy neměla zajištěného nájemce ani nebyla stavěna pro konkrétního klienta.
Největší dokončenou průmyslovou halou v létě byla budova v CTParku Blučina o 52 600 metrech čtverečních. V době dokončení byla pronajata výrobní společnosti specializující se na elektroniku Inventec. Druhým největším projektem byla budova v Panattoni Park Kladno South, kterou pronajala výrobní společnost Hanon Systems. Třetím projektem je budova v parku P3 Lovosice, která zatím nemá nájemce.
Celkem si v třetím čtvrtletí firmy pronajaly 335 100 metrů čtverečních industriálních prostorů. Podíl opětovného obnovení smluv tvořilo 37% podíl a proti předešlému čtvrtletí ze zvýšil o čtyři procentní body. Čistá poptávka, tedy nový pronájem prostorů, činila 203 100 metrů čtverečních, což představuje mezičtvrtletní pokles o 35 %. O stejnou sumu ale zájem o nový pronájem vzrostl v meziročním srovnání. Největší podíl na celkové poptávce měly předpronájmy, které tvořily téměř polovinu.
"Navzdory velkému množství prostor ve výstavbě zůstává v porovnání se sousedními státy neobsazenost na českém trhu průmyslových nemovitostí stále nízká. V letošním roce lze ve velkém pozorovat i ochlazení realizované poptávky, což je způsobeno prodloužením rozhodovacích procesů klientů i globální nejistotou," řekl vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí v Colliers Miroslav Kotek.
V ČR je momentálně zhruba 3,1 % neobsazených průmyslových ploch. Oproti druhému čtvrtletí se míra téměř nezměnila, v meziročním srovnání ale neobsazenost vzrostla o 1,7 procentního bodu. Nájemné zůstalo v meziročním i mezičtvrtletním srovnání beze změn. Nejvyšší se pohybuje na zhruba na sedmi eurech za metr čtvereční. Ve vybraných lokalitách mimo Prahu se nájemné drží na úrovni přibližně šesti eur za metr čtvereční.
Zdroj: ČTK