Odhad analytiků: ČNB se bude v listopadu rozhodovat mezi snížením sazeb a jejich stabilitou
Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek bude rozhodovat mezi snížením základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a jejím ponecháním na současné úrovni 4,25 %. Předpokládají to analytici oslovení ČTK, větší část z nich se ale kloní k dalšímu uvolňování měnové politiky. O čtvrt procentního bodu snížila bankovní rada úrokovou sazbu i na předchozích dvou zasedáních. Bankovní rada bude mít při nadcházejícím rozhodování o sazbách k dispozici novou prognózu hospodářského vývoje.
"Nová prognóza pravděpodobně přinese zhoršený výhled na výkon tuzemské ekonomiky, mírně slabší kurz koruny a přibližně nezměněnou inflaci. Rizika se přitom kupí spíše na straně slabšího hospodářského výkonu, hlavně pak s ohledem na nepříznivý zahraniční vývoj. Naproti tomu inflační rizika se zatím spíše nenaplňují. Očekávám tedy, že bankovní rada využije prostor, který jí stávající výše sazeb ještě nabízí, a sáhne k jejich snížení o 0,25 procentního bodu," sdělil ČTK hlavní ekonom společnosti CYRRUS Vít Hradil.
"ČNB má prostor pro další pokles úroků minimálně o čtvrt bodu. Dosavadní snižování sazeb má navíc jen pozvolný dopad do ekonomiky, protože banky snížení sazeb plně nepromítají do zlevňování úvěrů," míní provozní ředitel společnosti Fingood Ondřej Kozel. "K nastartování rychlejšího ekonomického růstu je zapotřebí, aby se změna sazeb ČNB propsala i do sazeb komerčních úvěrů, to se ale nejspíše minimálně do konce roku nestane, pro banky je současná vysoká úroková marže jednoduchou cestou k navyšování zisků," doplnil.
Podle analytiků z Raiffeisenbank by bankovní radu mohlo vést k větší opatrnosti zvýšení inflace, která v září vzrostla na 2,6 % ze srpnových 2,2 %. "Z vyjádření některých členů bankovní rady však vyplývá, že nastavení měnové politiky zůstává přísné a že ČNB může v uvolňování měnové politiky opatrně pokračovat i na pozadí slabé spotřebitelské poptávky, pomalého ekonomického růstu a horší kondice hospodářství v zahraničí," uvedli. Předpokládají proto snížení základní úrokové sazby na čtyři procenta.
Stejné očekávání má od nejbližšího jednání ČNB i hypotéční specialistka ze společnosti FinGO Jana Vaisová. "Otázkou bude prosincové nastavení sazeb ČNB," uvedla. Poslední letošní rozhodování o sazbách totiž podle ní kromě ekonomických faktorů může ovlivnit i výsledek amerických prezidentských voleb.
Naproti tomu zakladatel poradenské společnosti Orbi Jakub Škrabánek míní, že v listopadu ČNB úrokové sazby nezmění. "Snižování sazeb v této situaci přináší zbytečné riziko pro měnovou stabilitu. Opatrný přístup dává větší smysl, protože pozdější snížení sazeb představuje menší riziko než další krocení inflačních tlaků. Politická situace a potenciální eskalace situace na Blízkém východě navíc může kdykoli vyhnat ceny ropy i lodní dopravy výše," upozornil.
"Podle mého názoru se sazby již snižovat nebudou. Aktuální situace tomu absolutně nenahrává. Inflace se opět zvedá od cíle, který si ČNB stanovila. Navíc cena zdrojů na mezibankovním trhu již třetí týden v řadě stoupá, výhled není úplně optimistický. Sazby zůstanou na stejné úrovni a inflační tlaky tu s námi budou ještě nějakou dobu," uzavírá hypotéční specialista ze společnosti Bidli Daniel Horňák.
Zdroj: ČTK