Americké akcie v úterý posílily, pozornost se soustředí na prezidentské volby
Americké akcie v úterý zpevnily, podpořily je příznivé údaje z ekonomiky Spojených států. Hlavní pozornost investorů se nicméně soustředí na prezidentské volby v USA.
Index Dow si připsal 1,02 % a zakončil obchodování na 42 221,88 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,23 % na 5 782,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,43 % na 18 439,17 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,78 % na 20,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 4,267 %.
O post šéfa Bílého domu soupeří demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová s republikánským exprezidentem Donaldem Trumpem. Američané navíc rozhodují také o rozložení sil v Kongresu.
Institut řízení dodávek (ISM) v úterý oznámil, že index aktivity amerického sektoru služeb v říjnu vzrostl na 56 bodů ze zářijových 54,9 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2022 a překonal očekávání analytiků, kteří jeho říjnovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 53,8 bodu.
Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity v odvětví. Služby se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, údaje tak posilují naději, že se americké ekonomice podaří dosáhnout takzvaného měkkého přistání, tedy že překoná vysokou inflaci, aniž by vstoupila do recese.
Dolar v úterý oslaboval
Na devizovém trhu v úterý americký dolar oslaboval, euro si kolem 22.00 SEČ připisovalo zhruba 0,4 % a nacházelo se v blízkosti 1,0925 USD. Investoři v posledních dnech omezovali dřívější sázky na Trumpovo vítězství, které je vnímáno jako pozitivní pro dolar. Analytici předpokládají, že Trumpovy plány v oblasti dovozních cel a imigrace by vedly k růstu inflace, zatímco daňové škrty a deregulace by mohly podpořit hospodářský růst. To by zvýšilo výnosy amerických dluhopisů s delší splatností a podpořilo dolar.
Investoři nyní čekají rovněž na čtvrteční rozhodnutí americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb. Všeobecně se předpokládá, že Fed sníží svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 %. V září centrální banka přikročila k prvnímu snížení úroků za více než čtyři roky, když základní sazbu zredukovala o půl procentního bodu. O nastavení měnové politiky bude ve čtvrtek rozhodovat také britská centrální banka, od níž se rovněž očekává snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Stávkující zaměstnanci americké společnosti Boeing v pondělí schválili nejnovější návrh podniku na zvýšení mezd. Ukončí tak sedmitýdenní stávku, která zastavila výrobu většiny letadel a prohloubila finanční krizi ve firmě. S odvoláním na odborový svaz IAM District 751 o tom informují tiskové agentury. Členové odborů se vyslovili pro návrh na zvýšení mezd celkem o 38 procent v období čtyř let.
- Spojené státy a Jižní Korea minulý týden podepsaly memorandum o zásadách týkajících se vývozu jaderných technologií a spolupráce v tomto odvětví. Informovalo o tom americké ministerstvo energetiky. Dopad na spor mezi americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power ale není z dokumentu jasný.
- Americká společnosti OpenAI začala s kalifornským úřadem generálního prokurátora jednat o změně své firemní struktury. Z neziskové společnosti se chce přeměnit na ziskovou, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. OpenAI je průkopníkem v oblasti umělé inteligence.
- Vyšetřovatelé ve Francii a Nizozemsku prohledali kanceláře americké mediální společnosti Netflix, a to v rámci předběžného vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z francouzské justice. Vyšetřování americké streamovací platformy ve Francii bylo podle něj zahájeno v listopadu 2022. Společnost Netflix tvrdí, že daňové zákony neporušuje.
- Americký kompozitní index nákupních manažerů v říjnu podle finálních dat společnosti S&P Global vzrostl na 54,1 bodu (flash: 54,3 bodu, září: 54 bodů), PMI ve službách 55 bodů (flash: 55,3 bodu, září: 55,2 bodu). Index nákupních manažerů ve službách od ISM v říjnu stoupl na 56 bodů (odhad: 53,8 bodu, září: 54,9 bodu).
- Obchodní bilance USA se zbožím v září vykázala schodek 84,4 miliardy USD (odhad: -84,1 miliardy USD, srpen: -70,8 miliardy USD, revidováno z -70,4 miliardy USD).
Výsledková sezóna
- Globální zpravodajské a informační skupině Thomson Reuters klesl v třetím čtvrtletí očištěný hrubý provozní zisk (EBITDA) o čtyři procenta na 609 milionů USD. Tržby však vzrostly a firma uvedla, že pokračuje v investicích do generativní umělé inteligence. Skupina, do které patří mimo jiné i tisková agentura Reuters, to v úterý uvedla ve své výsledkové zprávě.
- Výsledky Archer Daniels Midland v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,24 USD), upravený čistý zisk 530 milionů USD (odhad: 611 milionů USD).
- Výsledky DuPont de Nemours v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 3,2 miliardy USD v souladu s odhady.
- Výsledky Yum! Brands v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 1,83 miliardy USD (odhad: 1,90 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK