Průmyslová výroba v Česku v září meziročně vzrostla o 0,8 procenta, výsledky podle analytiků potvrdily trend stagnace
Průmyslová výroba v Česku letos v září opět meziročně vzrostla, a to o 0,8 procenta. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). O více než pět procent se oproti loňsku zvýšila hodnota nových zakázek. V meziměsíčním srovnání ale průmyslová produkce i hodnota zakázek klesly.
Už v srpnu průmysl po pěti měsících poklesu meziročně posílil o 1,5 procenta. "Průmyslovou produkci v září v mírném růstu udržela především odvětví výroby motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel," uvedl k meziročnímu vývoji ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Produkce motorových vozidel stoupla v září oproti loňsku o 3,7 procenta, a produkce ostatních dopravních prostředků se po srpnovém poklesu zvýšila o téměř 30 procent. Růst produkce pokračoval ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů, kde výroba stoupla stejně jako v srpnu o osm procent. Naopak podniky ve výrobě strojů a zařízení zaznamenaly pokles produkce o 4,4 procenta, výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství oslabily o 12,8 procenta a těžba a dobývání o 11,6 procenta.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v září meziročně vzrostla o 5,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí posílily o 1,4 procenta a tuzemské nové zakázky o 12,4 procenta. Dlouhodobé zakázky se v září podařilo podle statistiků uzavřít podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení. "Hodnota nových zakázek vzrostla i ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení," doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Ve srovnání s letošním srpnem však průmysl oslaboval. Produkce meziměsíčně klesla o 1,1 procenta a hodnota nových zakázek o 0,9 procenta.
V září stejně jako v předchozích měsících dále klesal počet zaměstnanců v průmyslu. Meziročně se snížil v průměru o dvě procenta. Naopak průměrné hrubé měsíční mzdy znovu stouply, a to o 5,4 procenta ve srovnání s loňským zářím.
Analytici: Výsledky českého průmyslu v září potvrdily trend stagnace
Výsledky českého průmyslu v září potvrdily trend stagnace. Situace v průmyslu v Česku zůstává křehká, klíčový pro další vývoj bude výkon průmyslu u hlavních partnerů v čele s Německem. Shodli se na tom analytici.
"Šlo o druhý meziroční nárůst výroby v řadě a v rámci letošního roku je to vůbec poprvé, kdy průmyslová výroba vykázala meziroční růst alespoň dva měsíce v řadě," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Do zářijové průmyslové statistiky nebyly vkládány velké naděje a příliš nadějně ani nedopadla, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil.
Objem české průmyslové výroby se drží na hodnotách, které vykazoval na jaře roku 2017, tedy před více než sedmi lety, upozornil Hradil. Podobný obrázek podle něj vykresluje i hodnota nových zakázek, která trendově taktéž přibližně stagnuje. Vzhledem k obtížné situaci na zahraničních trzích, primárně v Německu, ovšem lze podle Hradila český "nerůst" považovat spíše za úspěch.
Pozitivní zprávou je pokračující růst hodnoty nových zakázek o 5,1 procenta, což dává naději na zlepšení situace v následujících měsících, míní analytik Deloitte Filip Pastucha. České zakázky vzrostly o 12,4 procenta, ovšem zahraniční zakázky rostly o 1,4 procenta. To podle Pastuchy pro malou otevřenou ekonomiku, jako je ta česká, není ideální situace a lze usuzovat, že poptávka ze zahraničí je stále nedostatečná.
Poslední vývoj některých ukazatelů pro průmysl v Česku i eurozóně dává jisté šance na další mírné oživení sektoru v posledním čtvrtletí roku, odhadl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podobné vyhlídky ukazuje i čerstvá statistika přírůstku nových zakázek. Relativní nevýhodou průmyslu v Česku ovšem může být velký podíl automobilového odvětví, ve kterém optimismus do dalších kvartálů na rozdíl od většiny ostatních spíše slábne. "Za celý rok průmysl zřejmě letos nepatrně klesne, zatímco příští rok očekáváme jeho růst blízký růstu celé ekonomiky, tedy okolo 2,5 procenta," dodal.
Zdroj: ČTK
Aktuality
