Německo se musí přípravit na cla, Trumpovo vítězství bude těžké, píší instituty
Pravděpodobné vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je hospodářsky nejtěžším okamžikem v dějinách Německa. V komentáři to ve středu napsal předseda kielského Institutu pro světové hospodářství (IfW) Moritz Schularick. Podle předsedy ekonomického institutu Ifo Clemense Fuesta se Německo musí připravit na zavedení cel, podle předsedy institutu ZEW Achima Wambacha Trumpovo prezidentství ještě zhorší hospodářské problémy Evropy a Německa.
"Volebním vítězstvím Donalda Trumpa začíná hospodářsky nejtěžší okamžik v dějinách Spolkové republiky, protože se k vnitřní strukturální krizi přidávají masivní výzvy v zahraničně-hospodářské a bezpečnostní oblasti, na které nejsme připraveni," uvedl Schularick z IfW. Podle něj lze očekávat, že Trump jako prezident zavede ochranná cla a omezí dovoz do USA, "což dál zatíží růst v Německu a v Evropě".
Také podle předsedy Ifo Fuesta čekají Evropu a Německo závažné problémy. "Trump prosazuje vyloženě ochranářskou agendu, která sází na vyšší dovozní cla a silnější omezení mezinárodního obchodu, obzvlášť směrem k Číně, ale potenciálně i vůči Evropě," uvedl. Německé podniky, které vyvážejí do USA, varoval, že se musejí připravit na ztráty. Trump v minulosti avizoval, že by chtěl zavést dvacetiprocentní cla na zboží z EU a šedesátiprocentní na zboží z Číny.
Ifo předpokládá, že by v případě zavedení cel vznikla Německu hospodářská škoda 33 miliard eur (836 miliard Kč), německý export do USA by klesl přibližně o 15 procent. Snížil by se navíc i vývoz do Číny, a to až o deset procent. Podle odbornice Ifo na zahraniční obchod Lisandry Flachové musí EU už nyní uvažovat o "odvetných opatřeních vůči USA".
Také podle předsedy mannheimského institutu ZEW Wambacha případné zavedení cel zhorší hospodářské problémy Evropy, neboť budou "evropské podniky ještě silněji nuceny vyrábět ve Spojených státech, místo aby tam dovážely hotové výrobky". Evropská unie proto musí podle něj posílit vlastní vnitřní trh.
Instituty IfW a ZEW upozorňují také na bezpečnostní aspekt Trumpova vítězství. "Bylo krátkozraké a nezodpovědné nechat o naší bezpečnosti rozhodovat voliče v několika málo klíčových státech v USA, to se nám nyní vymstilo," uvedl Schularick. Vyzval proto k významným investicím do obrany. Podle Wambacha bude nyní Evropa nucena převzít mnohem větší zodpovědnost za svou bezpečnost a musí to udělat společně a koordinovaně.
Zdroj: ČTK