US MARKETZavírá za: 0 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

ING: Trump může ekonomice krátkodobě pomoci, v delším horizontu může uškodit

Ekonomický výhled pro Spojené státy v dalším funkčním období Donalda Trumpa je krátkodobě příznivý, avšak střednědobé až dlouhodobé dopady jsou spíše nejisté a některé návrhy by ekonomice uškodily. V povolební analýze to ve středu uvedli ekonomové nizozemské banky ING. Zejména přísná imigrační politika, deportace zahraničních pracovníků bez dokladů, obchodní bariéry a rostoucí vládní dluh mohou podle nich představovat výrazné překážky pro další růst ekonomiky.

"Omezení imigrace a nucené přesídlení by se mohly stát významným omezením pro ekonomiku USA, zejména v odvětvích, jako je zemědělství. Počet pracovníků narozených v USA klesá a je o milion nižší než v roce 2019," uvedli ekonomové. "Růst zaměstnanosti pochází od pracovníků narozených v zahraničí, kteří nyní tvoří 19,5 procenta všech zaměstnanců v USA," dodal.

Zpočátku by Trumpovi republikáni, kteří kromě Bílého domu ovládnou i Senát a mají blízko i k získání Sněmovny reprezentantů, mohli ekonomice pomoci plánovaným snížením daní a rovněž avizovanou podporou investic.

Krátkodobě se očekává také pozitivní nálada mezi investory, což by mohlo pomoci obnovit investice firem, které se kvůli volbám investovat zdráhaly, dodali ekonomové. Výrazné snížení pracovní síly v důsledku navrhovaných omezení imigrace a deportací migrantů bez dokladů ale může podle analýzy vést k tlaku na inflaci.

Ekonomové také očekávají, že se na americkém hospodářství časem negativně podepíše nárůst vládního dluhu v důsledku nižších daňových příjmů a zvýšených nákladů na celní opatření a přesídlení migrantů.

Dalším klíčovým faktorem je plánované zavedení vysokých cel na dovoz z Číny a dalších zemí, které by vedlo ke zvýšení cen pro americké spotřebitele a k vyšším nákladům na výrobu. Analýza připomíná, že podobná opatření za Trumpova prvního volebního období vedla ke zdražení spotřebního zboží a k poklesu ziskovosti v řadě firem, což může dál ohrozit pracovní místa v navazujících průmyslových sektorech.

"Navíc je třeba počítat s odvetnými opatřeními ze strany zahraničních zemí, což bude pro americké vývozce a výrobce znamenat problémy. Pokud oslabí globální poptávka v důsledku eskalace obchodních cel, mohlo by to znamenat méně investic a méně pracovních míst, nikoli více, jak Trump očekává," stojí v analýze.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbySpojené státy americké (USA)Volby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa