Nezaměstnanost v ČR se po zářijovém nárůstu v říjnu opět snížila na 3,8 %, podle analytiků je to dáno sezónou
Nezaměstnanost v Česku se po zářijovém nárůstu na 3,9 % v říjnu opět snížila na 3,8 %. Takový byl podíl lidí bez práce předtím v srpnu a červenci. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet nezaměstnaných klesl v říjnu meziměsíčně o 1 902 lidí na 289 003. Volných míst naopak proti září přibylo o 1 318 na 265 972. Meziročně ale nezaměstnanost stoupla, loni v říjnu činila 3,5 %. Bez práce bylo tehdy asi 261 000 lidí a volných míst bylo přes 280 000.
Počet uchazečů o zaměstnání evidovaných na pracovních úřadech byl v říjnu asi o 23 000 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Převis poptávky nad nabídkou práce trvá podle úřadu jedenáctý měsíc v řadě.
Z jednotlivých regionů byla nejvyšší nezaměstnanost v říjnu v Ústeckém kraji se 6,1 procenta. Naopak nejnižší byla v Praze, a to 2,8 procenta. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Mostecku, kde dosáhla 8,4 procenta. Více než osmiprocentní byla ještě také na Karvinsku. Nejnižší podíl nezaměstnaných naopak Úřad práce zaznamenal v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,4 procenta lidí. Pod dvě procenta se podíl nezaměstnaných dostal také v okrese Praha-západ.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v říjnu v průměru 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,5 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadalo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří by mohli ihned nastoupit do práce, tak bylo v Česku v říjnu 266 468.
Úřady práce v říjnu zprostředkovaly práci pro 27 386 uchazečů o zaměstnání, což je skoro o tři pětiny více oproti stejnému období loni. "Od začátku roku jsme prostřednictvím Úřadu práce pomohli již 238 000 lidí najít nové pracovní uplatnění. To představuje meziroční nárůst o 82 procent," sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Na dvojnásobek oproti loňskému říjnu stoupl podle úřadu počet rekvalifikací. Od začátku roku se jich účastnilo celkem 35 646 lidí. Rekvalifikace, které mají pomoci lidem získat místo v jiném oboru či lepší pozici, individuální poradenství i příspěvek na mzdy pro budoucí zaměstnavatele nabízí nový program Outplacement II. Od července ho využila už více než tisícovka lidí, většinou z Moravskoslezského kraje. Podle úřadu je to kvůli situaci v huti Liberty Ostrava, která je od června v úpadku a oznámila hromadné propouštění tisíců lidí.
"Ohroženým pracovníkům byla poskytnuta pomoc, řada z nich již našla díky podpůrným programům nové uplatnění," sdělil v tiskové zprávě Úřadu práce předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. V Česku se podle něj nedaří sladit poptávku a nabídku na trhu práce. "Počet volných pracovních míst v Česku opět stoupl, ale tato místa jsou často nabízena za nízké mzdy - dokonce pod hranicí tzv. zaručené mzdy - a jejich počet je velmi nadhodnocený," doplnil.
Část volných míst firmy zaplňují v posledních letech lidmi z Ukrajiny, kteří prchají ze své vlasti kvůli ruské invazi. Ke konci října bylo na území Česka celkem 149 800 platných pracovněprávních vztahů uzavřených s lidmi z Ukrajiny s tzv. dočasnou ochranou udělovanou uprchlíkům. Více než tři pětiny těchto pracovníků tvořily ženy. Nejčastěji lidé s dočasnou ochranou pracovali jako pomocníci ve výrobě, stavebnictví či dopravě, montážní dělníci nebo obsluha stacionárních strojů a zařízení.
Analytici: Říjnové snížení nezaměstnanosti je dáno sezónou, meziročně je vyšší
Říjnové snížení nezaměstnanosti na 3,8 procenta ze zářijových 3,9 procenta je dáno sezónními vlivy. Shodli se na tom analytici. Zároveň upozornili, že v meziročním srovnání se nezaměstnanost zvýšila, což je podle nich důsledek slabého výkonu ekonomiky, zejména průmyslu. V závěru roku analytici očekávají, že podíl nezaměstnaných přesáhne čtyři procenta, i tak ale zůstane česká nezaměstnanost v evropském srovnání nízká.
"V říjnu má nezaměstnanost tendenci spíše klesat, a jinak tomu není ani letos," uvedl analytik Deloitte Filip Pastucha. "Po sezónním očištění dle našeho odhadu podíl nezaměstnaných osob stagnoval. To znamená že, pokles nezaměstnanosti je dán čistě sezónními faktory," dodal.
"V říjnu vykázala nezaměstnanost mírný pokles, což lze přičíst nárůstu náborů před vánoční sezónou, zejména v sektoru e-commerce, logistiky a maloobchodu. Po letní pauze začaly firmy rovněž intenzivněji doplňovat týmy, aby se vyhnuly náročnějším náborům v lednu," řekl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. "Uvedené trendy překonaly i propouštění, ke kterému přistoupila více než pětina výrobních a logistických firem a které bylo způsobeno ekonomickou situací v Německu," doplnil.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek ale upozornil, že meziročně podíl nezaměstnaných vzrostl a říjnová nezaměstnanost je nejvyšší za osm let. "Jak už pravidelně naznačují sezónně očištěná data, nezaměstnanost se plíživě zvyšuje už více než rok zejména v důsledku propouštění v průmyslu, který pod tlakem slabých zakázek a vysokých nákladů optimalizuje svůj provoz," uvedl.
Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila sice je říjnová nezaměstnanost vyšší než v předchozích letech, tehdy ale byl trh práce výrazně přehřátý. "Jeho mírné ochlazovaní tak lze chápat spíše jako návrat blíže k normálu. Otázkou nyní zůstává, jak daleko toto ochlazování ještě může pokročit. Situace v průmyslovém sektoru zůstává napjatá a již delší dobu odtud přicházejí signály o úmyslu snižovat stavy. Vzhledem k pokračující mizérii německé ekonomiky přitom výraznější odražení ode dna stále není na dohled," uvedl Hradil.
Expertka na řízení lidských zdrojů v PwC Andrea Linhartová Palánová očekává, že na českou ekonomiku bude nadále dopadat negativní nálada v evropském průmyslu. "Ta se vzhledem k provázanosti naší ekonomiky rychle přelije i do českého průmyslu a související utlumování výroby může vést k propouštění. Na druhé straně zde máme nekonečný apetit firem pátrat po kvalifikovaných a zkušených zaměstnancích především v odborných profesích, které jim trh práce dlouhodobě nedodává. Tito lidé rozhodně nebudou mít ani při utlumení výroby a ztrátě práce žádný problém při hledání nové práce, byť nepochybně dál poroste tlak na rekvalifikace a rozšiřování odbornosti, aby uchazeč o práci uspěl na rychle se měnícím pracovním trhu," uvedla.
Dufek upozornil, že dlouhodobým problémem českého trhu práce je regionální rozložení volných míst. "Problémem je, že volné pozice obvykle vznikají nejvíce tam, kde je i málo uchazečů o práci. Vzhledem k tomu, že jde převážně o hůře placená místa pro méně kvalifikované lidi, je obtížně představitelné, že se tím podpoří pracovní migrace," podotkl.
Analytici předpokládají, že v závěru roku nezaměstnanost dál mírně poroste. "Nejpravděpodobnější tak podle nás je, že ve zbytku roku bude pracovní trh dále mírně chladnout, přičemž koncem roku by se míra nezaměstnanosti měla přehoupnout přes čtyři procenta. Letošní průměr by tak měl dosáhnout 3,8 procenta, což ovšem na české i evropské poměry představuje bezpečnou hodnotu," uzavřel Hradil.
Zdroj: ČTK