Růst tržeb ve službách v ČR v třetím čtvrtletí zrychlil na tři procenta
Tržby ve službách v ČR v třetím čtvrtletí letošního roku meziročně stouply o tři procenta, růst tak opět zrychlil. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu podle statistiků nejvíce přispěly doprava a skladování. Oproti předchozímu čtvrtletí se tržby zvýšily o 0,1 procenta. Podle analytiků jsou ale výsledky spíše zklamáním.
Zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku se tržby meziročně propadly o více než dvě procenta, letos zatím vytrvale rostou. Zvyšování tržeb navíc postupně zrychluje. V prvním čtvrtletí činil podle revidovaných údajů rovné jedno procento, ve druhém kvartálu už tržby stouply o 2,5 procenta a ve třetím o rovná tři procenta.
Růst tržeb ve službách za letošní třetí čtvrtletí je nejvýraznější od posledního čtvrtletí roku 2022. "Zvýšení tržeb bylo vykázáno ve všech dílčích ekonomických sekcích služeb kromě činností v oblasti nemovitostí a ubytování, stravování a pohostinství," uvedl vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.
Výsledky služeb za třetí čtvrtletí jsou spíše mírným zklamáním, komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek. Bude proto podle něj docela úspěchem, pokud ekonomický růst ČR letos dosáhne alespoň jednoho procenta. "Asi nikoho při pohledu na české dálnice nepřekvapí, že hlavním motorem služeb je v meziročním vyjádření doprava a skladování v závěsu, následované IT službami. Naproti tomu meziroční útlum hlásí soustavně zdražující hotelnictví a gastronomické provozy," dodal.
Podle Martina Gürtlera z Komerční banky výsledky služeb potvrzují přetrvávající utlumený vývoj spotřebitelské poptávky. "Nic tedy prozatím nenaznačuje tomu, že by mělo v nejbližší době dojít k významnému zrychlení tempa růstu české ekonomiky. My za celý letošní rok odhadujeme její růst pouze o 0,8 procenta a v příštím roce mírné zrychlení na 1,5 procenta," uvedl.
V dopravě a skladování, které k celkovému posilování přispěly podle ČSÚ nejvíce, se tržby zvýšily ve třetím čtvrtletí o 7,1 procenta. Nejvíce vzrostly v letecké dopravě - o 21,4 procenta, zatímco ve vodní dopravě se naopak snížily o deset procent. Objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava posílila o 4,3 procenta. Růst tržeb zaznamenaly také například poštovní a kurýrní činnosti o 5,5 procenta.
V informačních a komunikačních činnostech se tržby meziročně zvýšily o 4,1 procenta. Nejvíce vzrostly tržby tvorbě programů a vysílání, a to o 11,3 procenta. Činnostem v oblasti informačních technologií, kam patří třeba programování, správa počítačového vybavení či poradenství v IT, tržby stouply o 6,2 procenta. Výrazný pokles tržeb vykázal filmový a hudební průmysl, který oslabil o 17 procent.
Nárůst tržeb o 0,7 procenta zaznamenaly statistici v profesních, vědeckých a technických činnostech. Třeba reklamní agentury a průzkum trhu si ale pohoršily o 3,7 procenta. V administrativních a podpůrných činnostech se tržby zvýšily celkem o 2,9 procenta. Nejvýrazněji - o 5,6 procenta - rostly v činnostech v oblasti pronájmu a operativního leasingu a v činnostech cestovních agentur či kanceláří. Naopak pokles tržeb o 11,3 procenta zaznamenaly činnosti související se zaměstnáním.
Celkový propad zaznamenaly služby v ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby klesly o 1,5 procenta. Ve stravování a pohostinství byl pokles výraznější - o 1,8 procenta, ubytování oslabilo o 0,7 procenta. Pokles tržeb postihl i realitní služby, kde činil rovné jedno procento.
Zdroj: ČTK