US MARKETOtevírá za: 16 h 0 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Odhad analytiků: Meziroční míra inflace v Česku v říjnu stoupla na 2,7 %

Meziroční inflace v Česku v říjnu stoupla na 2,7 % ze zářijových 2,6 %. Shodují se na tom analytici, které oslovila ČTK. V říjnu podle nich zdražovaly zejména potraviny, pokračovalo naopak zlevňování pohonných hmot. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o říjnovém vývoji spotřebitelských cen v pondělí.

"V průběhu října zřejmě došlo k mírnému meziměsíčnímu zdražení potravin, oděvů a obuvi, vybavení pro domácnost a také stravovacích a ubytovacích služeb. Přibližnou stagnaci očekáváme u cen alkoholických nápojů a rekreací. Pokles cen pak vyhlížíme pouze v oddíle doprava, a to díky zlevňujícím pohonným hmotám," řekl hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil. Celkově se podle něj ceny v říjnu proti předchozímu měsíci zvýšily o 0,2 %, což odpovídá meziroční inflaci 2,7 %.

Stejný odhad tempa růstu cen mají i analytici z Raiffeisenbank. "Prostor pro další zlevňování potravin se nejspíše vyčerpal, proto očekáváme jejich podobný nárůst jako v září. Původně jsme avizovali, že vzhledem k napjaté geopolitické situaci na Blízkém východě nelze příliš předpokládat, že by ceny pohonných hmot mohly působit tak protiinflačně jako v předchozím měsíci, ale situace se na tamní poměry relativně uklidnila, cena ropy Brent přestala růst, a naopak dokonce mírně poklesla, díky čemuž byly podle naší prognózy ceny na čerpacích stanicích meziměsíčně nižší zhruba o 0,6 % a meziročně dokonce o necelých 12 %," uvedli.

Nová prognóza České národní banky předpokládá v říjnu meziroční růst cen o 2,8 %. V dalších měsících roku by podle prognózy mělo tempo růstu cen růst až na prosincových 3,3 %, důvodem je zejména vliv srovnávací základny z loňska.

Nárůst inflace v závěru roku na více než tři procenta předpokládá i analytik z Komerční banky Martin Gürtler. "Důvodem je hlavně technický vliv nižší srovnávací základny loňského roku, který působil již v září. Tento efekt souvisí s tím, že v druhé polovině loňského roku tržní ceny elektřiny a plynu pro domácnosti a stejně tak i ceny potravin začaly postupně klesat ze svých vrcholů," uvedl. Rizikem pro další vývoj inflace podle něj je výrazné kolísání cen potravin.

Česko se v letech 2022 a 2023 potýkalo s dvoucifernou inflací, pod 10 % se inflace dostala loni v červnu. Letos v lednu skokově klesla na 2,3 %, od té doby se pohybuje v horní polovině tolerančního pásma ČNB, které je stanoveno jako jeden procentní bod nad a pod 2% cílem. Za celý letošní rok ČNB očekává průměrnou inflaci 2,5 %.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika