Inflace v USA v říjnu poprvé za sedm měsíců vzrostla, činila 2,6 %
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v říjnu podle očekávání stouplo o dvě desetiny procentního bodu na 2,6 %. Inflace tak zaznamenala první nárůst za sedm měsíců. V září byla inflace nejníže od února 2021. Meziměsíčně ceny v říjnu vzrostly o 0,2 %.
Vzestup inflace by mohl americké centrální bance omezit prostor pro snižování úrokových sazeb. Minulý týden Fed zredukoval základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 4,50 až 4,75 %. Předpokládá se, že v prosinci banka sazby sníží o další čtvrtinu procentního bodu.
Ekonomové nicméně podle agentury Reuters předpovídají, že inflace v USA se v příštím roce bude zvyšovat, pokud nový americký prezident Donald Trump v hospodářské politice přikročí ke svým plánům, které zahrnují například dodatečná dovozní cla. Trump rovněž slíbil masové deportace imigrantů bez dokladů, což podle ekonomů omezí nabídku pracovní síly a zvýší náklady podniků, které následně tyto dodatečné výdaje přenesou na zákazníky.
Fed v září přikročil k prvnímu snížení úroků za více než čtyři roky, svou základní sazbu tehdy zredukoval o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až 5,00 %. Centrální banka se uvolňováním měnové politiky snaží podpořit domácí ekonomiku. Před zářijovým snížením se základní sazba nacházela v pásmu 5,25 až 5,50 %, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. Dostala se tam v důsledku snahy Fedu dostat pod kontrolu inflaci. Vysoké náklady na půjčky obvykle zmírňují inflační tlaky, ale zároveň podkopávají hospodářský růst.
Středeční údaje ministerstva práce rovněž ukázaly, že meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v říjnu zůstala na 3,3 %. Meziměsíčně jádrové ceny vzrostly o 0,3 %, stejně jako v září.
Zdroj: ČTK