US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,23 %
NASDAQ+0,80 %
DOW JONES+0,34 %
PX-0,05 %
ČEZ-0,62 %
NVIDIA+5,11 %

Svaz průmyslu letos čeká růst tuzemského HDP o 1,2 procenta, pro příští rok vyhlíží zrychlení na 2,7 procenta

Svaz průmyslu a dopravy ČR letos očekává ekonomický růst 1,2 procenta, příští rok jeho zrychlení na 2,7 procenta. Jeho v pondělí zveřejněná prognóza je pro letošek i rok 2025 optimističtější než predikce ministerstva financí i České národní banky (ČNB). Průměrnou inflaci letos svaz očekává 2,5 procenta, v příštím roce podle něj růst spotřebitelských cen zpomalí na 2,2 procenta.

Redakce IW
Redakce IW
18. 11. 2024 | 11:29
Česká ekonomika

K zrychlení hospodářského růstu příští rok podle svazu pomůže spotřeba domácností, posílení investic, kde se promítne i obnova po povodních, nebo celoevropské ekonomické oživení spojené s uvolněním měnových podmínek ze strany centrálních bank. "Přes očekávané oživení však dosavadní trendy v podobě vysokých cen energie, nárůstu regulace a obecného nedostatku kvalifikované pracovní síly nadále přetrvávají a budou limitovat možnost výraznějšího oživení," uvedl svaz.

Průmyslová produkce letos podle svazu meziročně klesne o 0,4 procenta. "Situace ve firmách zůstává komplikovaná, neboť například vysoké ceny energie komplikují jejich konkurenceschopnost. Dle našich posledních šetření ani očekávání pro nejbližší měsíce nejsou příliš optimistická, ačkoliv máme firmy a sektory, kterým se stále daří," řekl viceprezident svazu Martin Jahn. V příštím roce nicméně svaz očekává oživení sektoru a růst průmyslové produkce o 1,8 procenta.

Svaz rovněž očekává letos nízkou investiční aktivitu, když meziročně investice vzrostou o 0,5 procenta. Příští rok by měly zrychlit růst na 3,4 procenta, svaz ale upozornil, že oživení závisí i na celkovém investičním klimatu, protože firmy mají obavy z pomalého ekonomického růstu v celé Evropě, zejména v Německu.

Prognóza svazu je optimističtější než výhledy ekonomiky, které zveřejnily počátkem listopadu ministerstvo financí a ČNB. Ministerstvo letos očekává růst hrubého domácího produktu 1,1 procenta a příští rok 2,5 procenta, odhad ČNB je pro oba roky o jednu desetinu procenta nižší. Inflace bude podle ministerstva letos 2,4 procenta a příští rok 2,3 procenta, podle ČNB naopak tempo růstu spotřebitelských cen příští rok zrychlí na 2,6 procenta z letošních 2,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaHDPHospodářský růstInvestiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh