Penzijní spoření založila dětem už pětina českých rodičů
Čas hraje v investování zásadní roli a Češi si to uvědomují. Už 20 % českých rodičů založilo potomkům doplňkové penzijní spoření. Přes 60 % z nich to udělalo v předškolním věku, zhruba třetina dokonce hned po jejich narození. Vyplývá to z podzimního průzkumu KB Penzijní společnosti v pětistovce rodin.
"Doplňkové penzijní spoření mohou nezletilým dětem založit rodiče nebo i prarodiče. Hlavní motivací přitom je snaha zajistit je na stáří, příležitost rozmnožit úspory o státní příspěvky a také možnost třetinu naspořených peněz vybrat při dosažení plnoletosti a investovat je do bydlení nebo vzdělání," říká členka představenstva KB Penzijní společnosti Jana Petrovská a doplňuje: "Konkrétně u KB Penzijní společnosti doposud založilo dětské spoření 20 tisíc lidí. Nejvyšší sjednaná měsíční úložka je 20 tisíc korun a nejvyšší jednorázový vklad, který jsme zaznamenali, byl přes 2 miliony korun. Průměrná měsíční úložka na dětské penzijní spoření je u nás zhruba 600 korun."
To potvrzují i výsledky průzkumu, v němž Češi uvedli, že na dětské penzijní spoření obvykle posílají mezi 500 a 1 700 korunami. 1 700 a více korun spoří dětem jen 6 % dotázaných, 30 % rodičů pak ukládá svým potomkům méně než 500 korun. "To je stále ještě velké procento lidí, kteří na dětském penzijním spoření nedosáhnou na státní podporu, což je škoda. Minimální měsíční úložka potřebná k jejímu získání je od letošního července 500 korun," dodává Jana Petrovská. Tři čtvrtiny rodičů, kteří dětem peníze odkládají, uvažují do budoucna o zvýšení úložek. Většina to však podmiňuje zlepšením finanční situace rodiny. Právě nedostatek volných prostředků je jedním z často jmenovaných důvodů, proč zbylých asi 80 % rodičů penzijní spoření dětem zatím nezřídilo.
Důležitou motivaci pro založení penzijního spoření představuje podle závěrů průzkumu státní podpora. 70 % všech dotázaných si myslí, že by současný maximální státní příspěvek 340 korun měsíčně měl být vyšší. Dalších 15 % by ho zvýšilo za podmínky vyšší úložky samotných střadatelů. Že by stát neměl lidem na DPS vůbec přispívat, si myslí jen 4 % respondentů.
Zdroj: KB