Evropské akcie ve středu oslabily, ztráty indexů se vešly do půl procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, pokles hlavních indexů nepřekročil půl procenta. Ztrátu zaznamenala většina sektorů, na trhy mělo vliv rostoucí geopolitické napětí, především v souvislosti s konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné údaje o říjnové inflaci ve Spojeném království.
Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne oslabil o 0,02 % na 500,49 bodu, britský FTSE 100 korigoval o 0,17 % na 8 085,07 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,29 % na 19 004,78 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 0,43 % a skončil na 7 198,45 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Sage Group (+17,87 %), Zealand Pharma (+5,34 %) nebo LPP (+5,14 %). V minusu naopak seanci zakončily cenné papíry firem Vistry Group (-5,44 %), Forvia (-4,90 %) či B&M European Value Retail (-4,60 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v říjnu stouplo na 2,3 procenta z 1,7 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak po měsíci opět dostala nad dvouprocentní cíl centrální banky. Ve středu o tom informoval britský statistický úřad.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair pohrozila, že od ledna přestane obsluhovat deset francouzských regionálních letišť, pokud francouzská vláda uskuteční svůj plán na vyšší zdanění letecké dopravy. Informovala o tom ve středu agentura AFP.
- Evropská centrální banka ve středu varovala před bublinou u akcií spojených s umělou inteligencí (AI), která by mohla náhle prasknout, pokud se nenaplní optimistická očekávání investorů. Varování, na které upozornila agentura Reuters, je součástí zprávy ECB o finanční stabilitě. Banka tuto zprávu zveřejňuje dvakrát ročně a hodnotí v ní rizika pro finanční stabilitu v eurozóně.
- Východní Evropa by měla letos dosáhnout tempa růstu ekonomiky mezi 3,0 až 4,5 procenta, které bude podpořeno silnou domácí spotřebou, oživením zahraničních investic a postupným oživením na exportních trzích. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Dun & Bradstreet, která je světovým lídrem v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení firmám.
- Americká automobilka Ford v Evropě zruší asi 4 000 pracovních míst, což odpovídá asi 14 procentům její pracovní síly v regionu. Zdůvodnila to značnými ztrátami v posledních letech. Ty podle ní zapříčinila slabá poptávka po elektromobilech, nedostatečná vládní podpora přechodu na elektrická vozidla a rostoucí konkurence. Automobilka to ve středu uvedla v tiskové zprávě.
- Čína předstihla Německo ve využívání robotů v průmyslu, uvádí výroční zpráva Mezinárodní federace robotiky (IFR). Vývoj podle agentury Reuters jen podtrhuje problémy, kterým největší evropská ekonomika ze strany Pekingu čelí. Světovým lídrem v automatizaci a hustotě robotů je Jižní Korea.
- Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) plánuje zavírat výrobní závody v Německu ve všech scénářích, které předložil zástupcům zaměstnanců. Na středeční tiskové konferenci to uvedla předsedkyně závodní rady VW Daniela Cavallová. Automobilka podle ní překročila hned několik červených linií. Její kolega Thorsten Gröger, který vede vyjednávání za odborovou centrálu IG Metall, podle agentury Reuters dodal, že zaměstnanci jsou připraveni k ústupkům, které by firmě ušetřily až 1,5 miliardy eur. Vedení v interní zprávě zaměstnancům návrh možných ústupků schválilo.
- Eurozóna: Stavební výroba v září meziročně klesla o 1,6 % (odhad: -1 %, srpen: -2,5 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od DCLG v září meziročně vzrostl v souladu s odhady o 2,9 % (srpen: +2,8 %).
- Spojené království: Maloobchodní tržby v říjnu v souladu s odhady meziročně stouply o 3,4 % (září: +2,7 %) a meziměsíčně se zvýšily o 0,5 % (září: -0,3 %).
- Německo: Index výrobních cen v říjnu v souladu s odhady meziročně klesl o 1,1 % (září: -1,4 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (září: -0,5 %).
Zdroj: CNBC