Americké akcie ve čtvrtek posílily, obchodníci měli zájem o cyklické tituly
Americké akcie zpevnily. Investoři měli zájem zejména o cenné papíry firem, které by měly těžit ze silnějšího hospodářského růstu. Zbavovali se naopak některých velkých technologických titulů.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,06 % na 43 870,35 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,53 % na 5 948,71 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil pouze o 0,03 % na 18 972,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,69 % na 16,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 4,421 %. Ceny ropy se zvedly o dvě procenta, zlato zpevnilo o více než procenta, stříbro naopak odepsalo bezmála půl procenta a bitcoin přidal přes čtyři procenta na zhruba 98 550 USD.
K růstu akciového trhu přispěla softwarová společnost Salesforce (+3,09 %) poté, co tři makléřské firmy zvýšily cílovou cenu jejích akcií. Akcie výrobce čipů NVIDIA (+0,53 %) posílily po výkyvech, které následovaly po středečním zveřejnění čtvrtletních výsledků hospodaření firmy. Ty sice překonaly odhady analytiků, nenaplnily však vysoká očekávání některých investorů.
Akcie technologického konglomerátu Alphabet (-4,74 %), který je vlastníkem internetové společnosti Google, výrazně oslabily. Reagovaly tak na zprávu, že americké ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby firma Google prodala svůj prohlížeč Chrome a podnikla další opatření, která by ukončila její monopol v oblasti internetového vyhledávání.
Na devizovém trhu americký dolar posiloval. Investoři posuzovali nejnovější údaje o trhu práce ve Spojených státech a výroky představitelů americké centrální banky. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SEČ ztrácelo zhruba 0,6 % a obchodovalo se v blízkosti 1,0480 USD. Během dne sestoupilo až na 1,0461 USD, nejníže za 13 měsíců.
Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 6 000 na 213 000. Dostal se tak na nejnižší úroveň za sedm měsíců. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali nárůst na 220 000.
Údaje signalizují, že tvorba pracovních míst v USA se obnovila poté, co ji minulý měsíc narušily hurikány a stávky. Zároveň však ukázaly, že nezaměstnaným nyní trvá delší dobu, než si najdou novou práci.
Nejnovější výroky představitelů Fedu, včetně jeho šéfa Jeromea Powella, podle Reuters signalizují, že centrální banka by mohla snížit tempo poklesu úrokových sazeb. Dolar v poslední době těží z očekávání, že plány příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa podpoří inflaci. To by podkopalo schopnost Fedu uvolňovat měnovou politiku.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby internetový gigant Google ze skupiny Alphabet prodal svůj prohlížeč Chrome, omezil upřednostňování svého vyhledávače v systému Android nebo bezplatně sdílel údaje, které o uživatelích shromažďuje konkurence. Na dodržování požadavků by dohlížel pětičlenný výbor jmenovaný soudem a placený z peněz firmy. Ministerstvo to navrhlo soudu s cílem rozbít monopol Googlu v on-line vyhledávání a související reklamě, uvedla agentura Reuters. Google bude mít v prosinci možnost předložit vlastní návrhy, požadavky ministerstva označil za udivující.
- Americký kavárenský řetězec Starbucks zvažuje prodej podílu ve svém čínském podniku. Uvedla to ve čtvrtek agentura Bloomberg. Odvolává se na informované zdroje, podle kterých firma zjišťuje zájem potenciálních investorů, včetně domácích firem soukromého kapitálu. Čína je pro Starbucks druhým největším trhem, tržby tam ale klesají.
- Platební společnost PayPal, která klientům umožňuje mimo jiné i obchody s kryptoměnami, se potýkala s výpadky. Problémy řešila i ve čtvrtek, kdy nejrozšířenější digitální měna bitcoin přesáhla 98 000 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Problémy s přeposíláním peněz mají tisíce lidí.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 16. listopadu klesl na 213 tisíc z 219 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 217 tisíc), čekal se výsledek 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 9. listopadu stoupl na 1,908 milionu z 1,872 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,873 milionu), čekal se pokles na 1,870 milionu.
- Prodeje starších amerických rezidenčních nemovitostí v říjnu meziměsíčně stouply o 3,4 % na celoročně přepočtené tempo 3,96 milionu jednotek (září: -1,3 % na 3,83 milionu, revidováno z -1 % na 3,84 milionu).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v listopadu klesl na -5,5 bodu (odhad: 8 bodů, říjen: 10,3 bodu).
- Index předstihových ukazatelů od Conference Board v říjnu klesl o 0,4 % (odhad: -0,3 %, září: -0,3 %).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v listopadu klesl na -4 body (říjen: 0 bodů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere & Co v 4QFY2024: Zisk na akcii 4,55 USD (odhad: 3,87 USD), tržby 8,5 miliardy USD (odhad: 9,2 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC