Evropské akcie v pátek zpevnily, v týdenním horizontu se ale indexy na směru neshodly
Západoevropské akciové indexy v pátek skončily v plusu, v týdenním horizontu ale jejich výsledky byly smíšené. V plusu v závěru týdne uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou bank. Na měnovém trhu britská libra po zveřejnění nečekaně slabé zprávy o maloobchodních tržbách ve Spojeném království oslabila k dolaru na půlroční minimum. Nedařilo se ani euru, které srážely rovněž slabé předběžné evropské listopadové indexy nákupních manažerů.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 1,18 % na 508,47 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,38 % na 8 262,08 bodu, německý DAX přidal 0,92 % na 19 322,59 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,58 % na 7 255,01 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Zalando (+6,36 %), TAG Immobilien (+5,99 %) nebo ITV (+5,56 %). V minusu naopak uzavřely cenné papíry Evotec (-15,59 %), CaixaBank (-4,32 %) či Banco Santander (-3,52 %).
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 stoupl o 1,06 %, FTSE 100 přidal 2,46 % a DAX zpevnil o 0,58 %, CAC 40 ale klesl o 0,20 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu snížila. Kompozitní index nákupních manažerů klesl na 48,1 bodu z říjnových 50 bodů, které jsou neutrální úrovní, předělem mezi pásmem růstu a poklesu. Čekala se stagnace ukazatele. Dílčí index pro zpracovatelský sektor klesl na 45,2 bodu z 46 bodů, když se rovněž čekala stagnace, a PMI pro sektor služeb klesl na 49,2 bodu z 51,6 bodu při očekávání výsledku 51,8 bodu. Kompozitní PMI navíc sestoupil na desetiměsíční minimum.
- Hrubý domácí produkt Německa se v třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 %. V pátek to v konečné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad (Destatis). Předběžná zpráva ukazovala růst o 0,2 %. Potvrdilo se nicméně, že německá ekonomika ve čtvrtletí nečekaně vzrostla.
- Španělské ministerstvo pro práva spotřebitelů uložilo pokuty pěti leteckým společnostem kvůli zneužívání práva, například účtováním poplatků za příruční zavazadla nebo vyhrazení sousedních míst pro doprovod závislých osob. Úřad potrestal irské aerolinky Ryanair pokutou 107,77 milionu eur, španělskou společnost Vueling sankcí 39,26 milionu eur, zatímco britská easyJet zaplatí více než 29 milionů eur. Ministerstvo to oznámilo v pátečním sdělení.
- Evropa musí kvůli hrozícím obchodním konfliktům urychleně vytvořit jednotný kapitálový trh. V pátek to na finančním a bankovním kongresu Frankfurt European Banking Congress uvedla šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Sbližování evropských kapitálových trhů je podle ní klíčem k větší odolnosti v roztříštěné globální ekonomice.
- Nové sankce vůči ruskému finančnímu ústavu Gazprombank, které ve čtvrtek oznámily Spojené státy, jsou snahou bránit vývozu plynu z Ruska. Oznámil to v pátek Kreml, podle kterého ale Moskva nalezne řešení a se situací si poradí. Sankce brání ruské bance provádět jakékoliv nové transakce, které souvisejí s energiemi a které se dotýkají amerického finančního systému. Také jí zakazují obchodovat s Američany a zmrazují aktiva, která má banka ve Spojených státech, uvedla agentura Reuters.
- Německý technologický koncern Bosch zaměstnancům centrály zkrátí pracovní dobu. Od března jich bude 450 pracovat jen 35 hodin týdně, místo dosavadních 38 nebo 40 hodin. Podnik musí šetřit, takže ruku v ruce s kratším pracovním týdnem sníží i mzdy. Informují o tom německá média.
- Případná nová obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií by poškodila ekonomický růst na obou stranách Atlantiku. V pátek to na finančním a bankovním kongresu Frankfurt European Banking Congress prohlásil prezident německé centrální banky Joachim Nagel. Upozornil, že v takovém případě hrozí i nárůst inflace. Šéf Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název instituce, projevem reagoval na nová cla navrhovaná zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten by chtěl dovoz do USA zatížit plošným poplatkem 10 až 20 procent.
- Výkonný ředitel švédského výrobce baterií pro elektromobily Northvolt Peter Carlsson odstoupil z funkce. Oznámila to v pátek firma, která ve čtvrtek požádala ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Carlsson, který je spoluzakladatelem podniku, zůstane členem správní rady a bude působit jako poradce.
- V německé automobilce Volkswagen začnou od začátku prosince výstražné stávky. Po čtvrtečním neúspěšném vyjednávání o mzdách tak chtějí odbory zvýšit tlak na firmu. Oznámil to v pátek odborový svaz IG Metall s tím, že zástupci zaměstnanců omezené stávky jednomyslně odsouhlasili.
- Výkonný ředitel švédského výrobce baterií pro elektromobily Northvolt Peter Carlsson odstoupil z funkce. Oznámila to v pátek firma, která ve čtvrtek požádala ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Carlsson, který je spoluzakladatelem podniku, zůstane členem správní rady a bude působit jako poradce.
- Spojené království: Kompozitní PMI v listopadu podle předběžných dat klesl na 49,9 bodu (odhad: 51,8 bodu, říjen: 51,8 bodu), výrobní PMI 48,6 bodu (odhad: 49,9 bodu, říjen: 49,9 bodu), PMI ve službách 50 bodů (odhad: 52,1 bodu, říjen: 52 bodů).
- Spojené království: Maloobchodní tržby v říjnu meziročně stouply o 2,4 % (září: +2,7 %, revidováno z +3,9 %) a meziměsíčně se snížily o 0,7 % (září: +0,1 %, revidováno z +0,3 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk spouští prodej léku na obezitu Wegovy v Číně. Firma odhaduje, že v zemi, která je druhým největším farmaceutickým trhem na světě, trpí obezitou více než 180 milionů lidí. S odkazem na mluvčího podniku o tom informovala agentura Reuters.
- Za 44 let od zahájení provozu německé společnosti Beckhoff Automation nezažil majitel firmy Hans Beckhoff podle svých slov takovou ekonomickou krizi, jako je ta současná, píše server BBC. "Obvykle můžete očekávat krizi jednou za zhruba pět až osm let," řek Beckhoff. "Tentokrát je to hrozivý pád, opravdu hluboký," dodal.
- Vývoz ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy v pondělí pokračuje stabilně, uvedla podle agentury Reuters státní energetická společnost Gazprom. Touto cestou Gazprom pošle 42,4 milionu metrů krychlových, tedy stejný objem jako v neděli. V sobotu ruský podnik přerušil dodávky plynu rakouské společnosti OMV poté, co Rakušané pozastavili část plateb v souvislosti s vyhranou arbitráží.
- Francouzská společnost EdF podala rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který v závěru října zamítl námitky podniku proti průběhu tendru na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Francouzi protestují proti postupu zadavatele a výběru korejské firmy KHNP jako preferovaného uchazeče. V pondělí o tom informovala společnost EdF. Námitky vůči tendru podala také společnost Westinghouse, která se zatím ke svému dalšímu postupu nevyjádřila.
- Eurozóna: Obchodní bilance v září skončila přebytkem 12,5 miliardy eur (odhad: +7,9 miliardy eur, srpen: +4,6 miliardy eur).
- Hospodářské otázky, ale také pokračující ruská válka proti Ukrajině, byly tématy rozhovorů čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Státníci se setkali na okraj summitu skupiny zemí G20 v brazilském Riu de Janeiro.
- Ruská centrální banka plánuje začít příští rok snižovat základní úrokovou sazbu, která je na 20letém maximu 21 %. Podmínkou je, že ekonomiku nepostihnou nové šoky. Podle agentury Reuters to v úterý uvedla guvernérka Elvira Nabiullinová.
- Eurozóna: Meziroční inflace v říjnu stoupla na 2 % ze zářijových 1,7 %, potvrdila finální data Eurostatu.
- Eurozóna: Běžný účet v září po sezónním očištění skončil přebytkem 37 miliard eur (odhad: +27 miliard eur, srpen: +35,4 miliardy eur, revidováno z +31,5 miliardy eur).
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v říjnu stouplo na 2,3 procenta z 1,7 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak po měsíci opět dostala nad dvouprocentní cíl centrální banky. Ve středu o tom informoval britský statistický úřad.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair pohrozila, že od ledna přestane obsluhovat deset francouzských regionálních letišť, pokud francouzská vláda uskuteční svůj plán na vyšší zdanění letecké dopravy. Informovala o tom ve středu agentura AFP.
- Evropská centrální banka ve středu varovala před bublinou u akcií spojených s umělou inteligencí (AI), která by mohla náhle prasknout, pokud se nenaplní optimistická očekávání investorů. Varování, na které upozornila agentura Reuters, je součástí zprávy ECB o finanční stabilitě. Banka tuto zprávu zveřejňuje dvakrát ročně a hodnotí v ní rizika pro finanční stabilitu v eurozóně.
- Východní Evropa by měla letos dosáhnout tempa růstu ekonomiky mezi 3,0 až 4,5 procenta, které bude podpořeno silnou domácí spotřebou, oživením zahraničních investic a postupným oživením na exportních trzích. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Dun & Bradstreet, která je světovým lídrem v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení firmám.
- Americká automobilka Ford v Evropě zruší asi 4 000 pracovních míst, což odpovídá asi 14 procentům její pracovní síly v regionu. Zdůvodnila to značnými ztrátami v posledních letech. Ty podle ní zapříčinila slabá poptávka po elektromobilech, nedostatečná vládní podpora přechodu na elektrická vozidla a rostoucí konkurence. Automobilka to ve středu uvedla v tiskové zprávě.
- Čína předstihla Německo ve využívání robotů v průmyslu, uvádí výroční zpráva Mezinárodní federace robotiky (IFR). Vývoj podle agentury Reuters jen podtrhuje problémy, kterým největší evropská ekonomika ze strany Pekingu čelí. Světovým lídrem v automatizaci a hustotě robotů je Jižní Korea.
- Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) plánuje zavírat výrobní závody v Německu ve všech scénářích, které předložil zástupcům zaměstnanců. Na středeční tiskové konferenci to uvedla předsedkyně závodní rady VW Daniela Cavallová. Automobilka podle ní překročila hned několik červených linií. Její kolega Thorsten Gröger, který vede vyjednávání za odborovou centrálu IG Metall, podle agentury Reuters dodal, že zaměstnanci jsou připraveni k ústupkům, které by firmě ušetřily až 1,5 miliardy eur. Vedení v interní zprávě zaměstnancům návrh možných ústupků schválilo.
- Eurozóna: Stavební výroba v září meziročně klesla o 1,6 % (odhad: -1 %, srpen: -2,5 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od DCLG v září meziročně vzrostl v souladu s odhady o 2,9 % (srpen: +2,8 %).
- Spojené království: Maloobchodní tržby v říjnu v souladu s odhady meziročně stouply o 3,4 % (září: +2,7 %) a meziměsíčně se zvýšily o 0,5 % (září: -0,3 %).
- Německo: Index výrobních cen v říjnu v souladu s odhady meziročně klesl o 1,1 % (září: -1,4 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (září: -0,5 %).
- Německá ekonomika čelí hlubokým a závažným problémům, které by mohly zvýšit platební neschopnost podniků a udržet riziko firemních bankrotů v příštím roce na vysoké úrovni. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedla německá centrální banka. Německá ekonomika se v posledním roce potýká s recesí. Slabá exportní poptávka, prudký růst nákladů na energie a vyšší mzdy stlačují marže podniků. Rozsáhlý průmyslový sektor se tak dostává do hlubokého útlumu.
- Tempo růstu norské ekonomiky v třetím čtvrtletí stouplo a bylo nejvyšší téměř za dva roky, a to díky příznivému vývoji ve zpracovatelském průmyslu. Takzvaný pevninský hrubý domácí produkt, který nezahrnuje často nestabilní těžbu ropy a zemního plynu v moři, vzrostl proti předchozímu čtvrtletí o 0,5 %. To je nejvíce od čtvrtého čtvrtletí 2022, uvedl ve čtvrtek norský statistický úřad. Zpráva podporuje očekávání, že norská centrální banka začne v prvním čtvrtletí příštího roku snižovat úrokové sazby.
- Ruská společnost Alrosa, která je největším producentem surových diamantů na světě, by mohla v příštím roce omezit produkci a snížit počet zaměstnanců, protože se potýká s nízkými cenami. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters šéf podniku Pavel Marinyčev.
- Německý odborový svaz automobilky Volkswagen doporučí členům, aby od 1. prosince vstoupili do stávky. Zdůvodnil to tím, že vyjednávání s vedením společnosti o mzdách a o uzavření továren v zemi nepřinesla průlom. S odkazem na sdělení odborů o tom informovala agentura Reuters.
- Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) začal vyšetřovat francouzskou zbrojovku Thales kvůli podezření z korupce. Úřad o tom informoval ve čtvrteční tiskové zprávě. Dodal, že při vyšetřování spolupracuje s francouzskou finanční prokuraturou PNF.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry od Evropské komise v listopadu podle předběžných dat v souladu s odhady stoupl na -12,4 bodu (říjen: -12,5 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Německý průmyslový gigant Thyssenkrupp oznámil odpis ve výši jedné miliardy eur kvůli pokračujícím problémům ocelářské divize spojených s klesající poptávkou po oceli a vysokými náklady na transformaci směrem k ekologičtější výrobě. Společnost tak za uplynulý fiskální rok vykázala čistou ztrátu 1,4 miliardy eur.
- Mezinárodní solární skupině s českými kořeny Photon Energy v prvních devíti měsících letošního roku meziročně stouply tržby o 7,9 % na 64,14 milionu eur. Na rovině EBITDA společnost vykázala výsledek 9,86 milionu eur (meziročně +107,5 %) a na rovině čistého zisku/ztráty záporný výsledek 7,07 milionu eur (loni: -9,60 milionu eur). Vzhledem k regulačním změnám v Polsku a Rumunsku a zpoždění při uvádění nových aktiv do provozu v Rumunsku společnost snížila celoroční výhled tržeb i EBITDA.
- Zbrojařský holding Colt CZ Group vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku výnosy 14,97 miliardy korun. Meziročně tržby vyskočily o 51,1 %, a to díky organickému růstu a konsolidaci akvizice výrobce střeliva Sellier & Bellot. Z regionů byl růst zaznamenán zejména v Evropě včetně Česka a také v USA. Čistý zisk skupiny se ale snížil o 53,9 % na 708,7 milionu korun, a to vlivem výsledku z finančních operací, nákladů spojených s úhradami vázanými na akcie v souvislosti se zaměstnaneckým opčním plánem, nárůstu odpisů a amortizace v souvislosti s akvizicí Sellier & Bellot a přecenění zásob souvisejícího s touto akvizicí.
Zdroj: CNBC