Evropské akcie ve středu převážně zlevnily, proti proudu šla londýnská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo většinou v červených číslech, pouze londýnská burza uzavřela v zisku. Ztrátu zaznamenala většina odvětví, nedařilo se například akciím ze sektoru telekomunikací, potravin a nápojů, financí či veřejných služeb. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali zhoršující se důvěru spotřebitelů v německou ekonomiku.
Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne oslabil o 0,19 % na 504,96 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,20 % na 8 274,75 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,18 % na 19 261,75 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 0,72 % a skončil na 7 143,03 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Fastighets AB Balder (+4,15 %), Pennon Group (+3,79 %) nebo Georg Fischer (+3,79 %). V minusu naopak seanci zakončily cenné papíry firem Johnson Matthey (-11,72 %), Frontline (-11,58 %) či Rockwool (-9,96 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Francouzský výrobce automobilových součástek Valeo se chystá zrušit v Evropě zhruba 1 000 pracovních míst. Propouštění by se mohlo dotknout i provozů v České republice. Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
- Odvolací senát Spolkového trestního soudu ve Švýcarsku zprostil banku Credit Suisse viny v tom, že nezabránila praní špinavých peněz v případu bulharského gangu obchodujícího s kokainem. Trestní senát tohoto soudu banku a její zaměstnankyni v roce 2022 shledal vinnou. Proti rozsudku se odvolali dědicové zaměstnankyně, která v roce 2023 zemřela, a UBS, která banku Credit Suisse mezitím převzala. Odvolací komora v prohlášení uvedla, že není možné zkoumat údajné porušení zákona, aniž by byla porušena presumpce neviny zemřelého.
- Německý výrobce automobilových součástek Schaeffler v rámci dříve ohlášené restrukturalizace uzavře továrnu v rakouském Berndorfu a závod v britském Sheffieldu. Firma, která působí i v České republice, o tom informovala ve středeční tiskové zprávě. Už začátkem listopadu oznámila, že ve svých evropských závodech plánuje propustit kolem 4 700 zaměstnanců.
- Většina německých univerzitních ekonomů předpokládá, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu bude mít negativní dopad na hospodářský růst v Německu i v celé Evropě. Vyplývá to z výsledků průzkumu ekonomického institut Ifo a listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.
- Německý automobilový koncern Volkswagen a jeho čínský partner SAIC se dohodli na prodeji kontroverzní továrny v čínské provincii Sin-ťiang. Volkswagen to ve středu oznámil v tiskové zprávě, a potvrdil tak informace agentury Reuters. Továrna se stala terčem kritiky kvůli zprávám o porušování lidských práv ujgurské menšiny v tomto regionu.
- Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se výrazně zhoršila. Ukázal to průzkum, který ve středu zveřejnily instituty GfK a NIM. Index spotřebitelské důvěry na prosinec klesl na minus 23,3 bodu, a nachází se tak zhruba na stejné hodnotě jako loni v prosinci. Analytici v anketě agentury Reuters ovšem očekávali menší pokles, a to na hodnotu minus 18,6 bodu.
- Britská banka HSBC neuspěla se stížností na pokutu 31,7 milionu eur, kterou dostala od Evropské komise za kartel. Tribunál Soudního dvora EU stížnost banky odmítl, oznámil to ve středeční tiskové zprávě. Komise v roce 2021 sankci uložila za ovlivňování klíčových mezibankovních sazeb EURIBOR, k němuž docházelo před globální finanční krizí v roce 2007. HSBC se může proti verdiktu odvolat.
- Francouzský farmaceutický gigant Sanofi ve středu otevřel nový závod na výrobu evolučních vakcín (EVF) v Singapuru za 800 milionů singapurských dolarů (595 milionů USD). Jedná se o první takové zařízení mimo území Francie.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk společnosti Ingka Group, která je provozovatelem většiny obchodů prodávajících nábytek švédské značky IKEA, se v uplynulém finančním roce snížil na 800 milionů eur z 1,5 miliardy eur v předchozím roce. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Za poklesem zisku stálo snížení cen, kterým se Ingka snažila přilákat zákazníky. Finanční ředitel Juvencio Maeztu varoval, že snahu udržet ceny nízko budou teď komplikovat mimo jiné plány příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa na zvyšování cel.
- Výsledky easyJet v FY2024: Čistý zisk 452 milionů GBP (loni: 324 milionů GBP), zisk na akcii 0,596 GBP (loni: 0,427 GBP), tržby 9,31 miliardy GBP (loni: 8,17 miliardy GBP). Společnost navrhla dividendu 0,121 GBP na akcii.
Zdroj: CNBC