Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, růst táhla frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Aktivita obchodníků byla kvůli svátku ve Spojených státech slabší. Dařilo se akciím bank, naopak v minusu skončily cenné papíry výrobců a prodejců zboží pro domácnost
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,46 % na 507,30 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 8 281,22 bodu, německý DAX posílil o 0,85 % na 19 425,73 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,51 % na 7 179,25 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Airbus (+4,13 %), Vestas Wind Systems (+4,00 %) nebo Siemens Energy (+3,64 %). Pod nulou naopak den zakončily cenné papíry firem Hugo Boss (-8,51 %), Carl Zeiss Meditec (-3,75 %) či Valeo (-2,34 %).
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Prodej britské pošty Royal Mail do rukou společnosti EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského je blízko dokončení a mohl by být potvrzen během příštích dvou týdnů. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Mluvčí EP Group Daniel Častvaj uvedl, že spekulace společnost nekomentuje. Křetínského poradci se tento tento týden podle BBC setkali se zástupci odborů. Podle některých zdrojů mají odboráři z Křetínského stále obavy, odborový svaz sdružující zaměstnance v odvětvích komunikace a poštovnictví CWU nicméně schůzky označil za konstruktivní, píše BBC.
- Netrvalo to příliš dlouho a Francie prožívá další fázi táhlé politické krize. Ohniskem střetu je tentokrát návrh rozpočtu na příští rok, jehož neschválení by vedlo ke zhoršení už tak hlubokého deficitu veřejných financí. To se pochopitelně nelíbí trhům - riziková přirážka francouzského desetiletého dluhopisu vůči německému bundu ve středu vzrostla na 90 bazických bodů, nejvyšší úroveň od roku 2012. Aktuálně je tak financování francouzského dluhu (podél téměř celé křivky) dražší než v případě Řecka.
- Ruské úřady se snaží zmírnit paniku vyvolanou prudkým poklesem rublu, který tento týden oslabil na 114 rublů za dolar, což je nejnižší úroveň od března 2022. Centrální banka zasáhla pozastavením obchodování s měnou, zatímco Kreml označil obavy za zbytečnou "paniku".
- Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
- Němečtí průmyslníci ruší nábory a naopak plánují více kurzarbeitu a propouštění, uvedl institut Ifo. Na vině je špatný stav ekonomiky. Barometr zaměstnanosti se podle analytiků institutu v listopadu propadl na nejnižší úroveň od léta 2020. Meziměsíční pokles byl sice poměrně malý, a to o 0,2 bodu na 93,4 bodu, byl to ale šestý pokles v řadě.
- Index ekonomické nálady v eurozóně sestavovaný Evropskou komisí v listopadu podle finálních údajů vzrostl na 95,8 bodu z říjnových 95,7 bodu. Index důvěry v průmyslu se zvýšil na -11,1 bodu (říjen: -12,6 bodu revidováno z -13 bodů) a index důvěry ve službách klesl na 5,3 bodu (říjen: 6,8 bodu revidováno z 7,1 bodu). Index spotřebitelské důvěry se snížil na -13,7 bodu z říjnových -12,5 bodu.
Zdroj: CNBC