Ekonomický deník: MPO navrhuje prohlásit ložisko lithia u Cínovce za strategické
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje prohlásit zásoby lithia u Cínovce v Krušných horách za strategické ložisko. Příslušný návrh úřad poslal do meziresortního připomínkového řízení. Status ložiska strategického významu by otevřel cestu k výhodám vyplývajícím z nedávno schválených pravidel Evropské unie v oblasti kriticky důležitých surovin, uvedl web Ekonomický deník, který v pondělí na dokument upozornil.
Těžbu lithia v Krušných horách připravuje společnost Geomet. Nadpoloviční většinu této firmy vlastní Severočeské doly, člen skupiny ČEZ, kde má většinu stát. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě, jsou tam tři procenta světových zásob.
Lithium je považováno za kritickou surovinu zejména pro výrobu akumulátorů do elektromobilů. Je proto podle MPO v zájmu Česka i EU vytvářet podmínky pro jeho těžbu a úpravu tak, aby se snížila závislost na dodávkách této suroviny ze třetích zemí. "Budoucí těžba ložiska Cínovec tak naplní jeden ze základních cílů uvedených v nařízení Evropského parlamentu a rady, což je snížení rizika narušení dodávek v souvislosti s kritickými surovinami," uvádí ministerstvo v návrhu.
V důvodové zprávě resort s odkazem na geologický průzkum uvádí, že na třech evidovaných ložiskách lithia u Cínovce na Teplicku je zhruba 1,13 milionu tun strategického kovu. Místní rudy navíc obsahují cín a wolfram.
Resort předpokládá, že veřejné rozpočty by mohly díky těžbě ložisek lithia u Cínovce na Teplicku získat až 3,16 miliardy korun ročně. Většina takto získaných peněz, více než 2,3 miliardy korun, by byla příjmem státního rozpočtu. Zbylé peníze by si rozdělily obce a kraje. Těžba lithia a jeho zpracování má navíc podle ministerstva potenciál udržet zaměstnanost v regionu přímým vytvořením 1 800 nových pracovních míst a až dalších 2 000 pozic v celém dodavatelském řetězci.
Zdroj: ČTK