Evropské akcie v úterý zpevnily, německý index DAX poprvé překonal úroveň 20 000 bodů
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech. Německý index DAX poprvé překonal úroveň 20 000 bodů. Akciím pomáhají k růstu vyhlídky na další pokles úrokových sazeb v eurozóně i ve Spojených státech. Od začátku roku si DAX připisuje více než 19 %.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,37 % na 515,53 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,56 % na 8 359,41 bodu, DAX uzavřel se ziskem 0,42 % na 20 016,42 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,26 % na 7 255,42 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Hochtief (+7,12 %), Hugo Boss (+6,07 %) nebo CD Projekt (+5,43 %). V minusu skončily cenné papíry firem Delivery Hero (-5,51 %), Evotec (-3,86 %) či Volvo Car (-3,81 %).
Vyhlídky na pokles úrokových sazeb jsou pro akciové trhy dobrou zprávou, akcie se totiž při nich ve srovnání s pevně úročenými aktivy stávají atraktivnější. Úvěry pak zlevňují, a podniky tak mohou snadněji získávat finance a investovat. Evropská centrální banka zahájila snižování úrokových sazeb v červenci. Úroky zatím zredukovala třikrát a její depozitní sazba klesla celkem o 0,75 procentního bodu na 3,25 %.
Index DAX už si letos připsal více než 3 000 bodů, hranici 19 000 bodů prolomil v polovině září, 18 000 bodů už v polovině března. Loni v prosinci se dostal nad 17 000 bodů.
Vývoj na akciovém trhu je v kontrastu se špatnou hospodářskou situací v Německu. Investoři se ale často nesoustředí na aktuální situaci, ale spíše na budoucí zisky firem. Většina ze 40 společností v indexu DAX má navíc mezinárodní působnost, Německo tak je pro ně jen jedním z mnoha trhů.
Akciovým trhům v poslední době pomáhají i solidní ekonomické údaje z Číny. Obchodníci také poukazují na rozpočtovou a vládní krizi ve Francii, která by mohla přimět investory přesunout investice do Německa.
"Ekonomika nerovná se akciový trh. Dobrým příkladem je právě německý index DAX. Ten v úterý dosáhl historického maxima přesto, že se Německo potácí na pokraji recese," uvedl analytik ze společnosti Purple Trading Petr Lajsek. "Od začátku roku index posílil už téměř o pětinu. DAX táhnou známá jména jako SAP, Siemens Energy, Deutsche Bank nebo Rheinmetall," dodal.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Nálada v německém automobilovém průmyslu se v listopadu výrazně zhoršila. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnil hospodářský institut Ifo. Index podnikatelské nálady se minulý měsíc snížil na -32,1 bodu z -28,6 bodu. Podnikatelé hodnotí svou aktuální situaci hůře než v říjnu a na příští půlrok hledí s ještě větším pesimismem.
- Dánský pivovar Carlsberg se dohodl na prodeji svého podílu v ruském pivovaru Baltika dvěma dlouholetým vedoucím zaměstnancům Baltiky v rámci manažerského odkupu. Kromě vlastnických podílů převezmou i pozice generálního manažera a zástupce generálního manažera. Dánský pivovar to uvedl v dnešním oznámení s tím, že součástí dohody je převedení vlastnických podílů Baltiky v ázerbájdžánské a kazachstánské divizi Carlsbergu na skupinu Carlsberg.
- Švýcarsko: Meziroční inflace v listopadu vzrostla na 0,7 % (odhad: 0,8 %, říjen: 0,6 %).
- Celosvětové zadlužení v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostlo o více než 12 bilionů dolarů na rekordních téměř 323 bilionů dolarů. Informoval o tom podle agentury Reuters v úterní zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF). K růstu zadlužení podle zprávy přispěl mimo jiné pokles úrokových sazeb.
Zdroj: CNBC, ČTK