Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, S&P 500 i Nasdaq ale opět mírně vylepšily historická maxima
Americké akcie uzavřely úterní obchodování bez výraznějších změn. Investoři čekají na zprávu o listopadovém vývoji trhu práce ve Spojených státech.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,17 % a uzavřel na 44 705,53 bodu. Širší index S&P 500 naopak vzrostl o 0,05 % na 6 049,88 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,40 % na 19 480,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,30 % na 13,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři a půl bazického bodu na 4,228 %. Ceny ropy vzrostly o více než dvě procenta, stříbro přidalo přes procento a cena zlata se na konci obchodního dne ustálila na zelené nule. Bitcoin zdražil zhruba o 0,7 % na 96 060 USD.
Americké ministerstvo práce v pátek zveřejní zprávu o listopadovém vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v USA, která bude klíčová pro další vývoj měnové politiky americké centrální banky. Ta v listopadu snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 4,50-4,75 %. O nastavení úroků bude banka opět rozhodovat na zasedání 17.-18. prosince.
"Akciový trh čeká na důležité údaje," uvedl podle agentury Reuters analytik Paul Nolte z investiční společnosti Murphy & Sylvest. "Lidé proto tak trochu sedí se založenýma rukama."
Na devizovém trhu se euro po pondělním poklesu drželo bez výraznějších změn. Mezi investory přetrvávají obavy ohledně politického vývoje ve Francii. Kolem 22.00 SEČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba desetinu procenta a obchodovala se mírně nad hranicí 1,05 USD.
Francouzští poslanci budou ve středu večer hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Opozice toto hlasování iniciovala kvůli plánu kabinetu obejít poslance při přijímání rozpočtu na příští rok. Pozorovatelé očekávají, že vláda padne.
"Spousta faktorů působí proti euru. Seznam negativ každým dnem roste," uvedla analytička Fiona Cincottaová ze společnosti City Index. "Máme tu politickou nestabilitu ve Francii a také v Německu to vře. Panuje rovněž určitá nejistota v souvislosti se slabým hospodářským výhledem."
Německo v únoru čekají předčasné parlamentní volby poté, co se na počátku listopadu rozpadla tříčlenná koaliční vláda kancléře Olafa Scholze.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Americký soud v pondělí již podruhé zamítl vyplacení rekordní odměny 55,8 miliardy dolarů řediteli automobilky Tesla Elonu Muskovi. Výrobce elektromobilů uzavřel smlouvu o odměně se svým šéfem v roce 2018 a letos ji schválila většina akcionářů, soudkyně ve státě Delaware však uvedla, že jejich hlasování nemůže ospravedlnit neakceptovatelně vysokou odměnu. Informovaly o tom tiskové agentury. Muskova firma uvedla, že se proti verdiktu odvolá.
- Zvolený americký prezident Donald Trump zopakoval svůj nesouhlas s plánovaným převzetím americké ocelárny U.S. Steel japonskou firmou Nippon Steel za 15 miliard USD a slíbil, že obchodu zabrání. Na sociální síti Truth Social také uvedl, že podpoří oživení americké firmy řadou daňových pobídek a cel.
- Investiční společnost BlackRock koupí za 12 miliard USD soukromou úvěrovou firmu HPS Investment Partners. Akvizice je součástí plánované expanze největšího světového správce aktiv na rostoucí trh se soukromými úvěry. Informovaly o tom společnosti v úterním prohlášení. Transakce by měla být dokončena v polovině příštího roku.
- Bývalý generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger, který k 1. prosinci odešel z funkce, dostane odstupné a další prémie v celkové výši zhruba 12 milionů dolarů. Vyplývá to z úterního podání úřadům, o němž informovala agentura Reuters.
- Americký softwarový gigant Microsoft čelí v Británii žalobě, která ho viní z účtování nadměrných cen zákazníkům využívajícím konkurenční cloudové služby. Žaloba požaduje odškodné přes miliardu liber, informovaly v úterý agentura Reuters a server CNBC.
- Americká společnost Meta Platforms, která provozuje sociální sítě Facebook a Instagram, se pokouší o vstřícná gesta vůči nastupující administrativě zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Nick Clegg, bývalý předseda britských liberálních demokratů a současný prezident Mety pro globální záležitosti, řekl, že firma to v minulosti přeháněla s moderováním obsahu, zejména při pandemii covidu-19. V úterý o tom informoval deník Financial Times.
- Zakladatel a bývalý šéf americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alex Mashinsky se rozhodl přiznat k podvodu. Devětapadesátiletý Mashinsky to podle agentury Reuters uvedl při soudním slyšení.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 7,744 milionu (odhad: 7,48 milionu, září: 7,372 milionu, revidováno z 7,443 milionu).
- Celosvětové zadlužení v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostlo o více než 12 bilionů dolarů na rekordních téměř 323 bilionů dolarů. Informoval o tom podle agentury Reuters v úterní zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF). K růstu zadlužení podle zprávy přispěl mimo jiné pokles úrokových sazeb.
Výsledková sezóna
- Výsledky Salesforce v 3QFY2025: Upravený zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,44 USD), tržby 9,44 miliardy USD (odhad: 9,34 miliardy USD).
- Výsledky Campbell's Company v 1QFY2025: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 2,77 miliardy USD (odhad: 2,80 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC