Evropské akciové indexy ve čtvrtek zpevnily, nedařilo se titulům ze sektoru ropy a plynu
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Dařilo se akciím bank a cenným papírům z odvětví cestovního ruchu. Naopak sektor ropy a zemního plynu skončil v minusu. Na devizovém trhu euro posilovalo k americkému dolaru.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,40 % na 519,53 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,16 % na 8 349,38 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,63 % na 20 358,80 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,37 % a skončil na 7 330,54 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Watches of Switzerland Group (+14,23 %), HelloFresh (+10,93 %) nebo CD Projekt (+7,28 %). Pod nulou naopak skončily cenné papíry firem SAFRAN (-7,31 %), Sartorius Stedim Biotech (-3,10 %) či TAG Immobilien (-2,62 %).
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Pád vlády francouzského premiéra Michela Barniera snižuje pravděpodobnost konsolidace veřejných financí a prohlubuje patovou situaci na francouzské politické scéně. Pro rating Francie je tato událost negativní, uvedla agentura Moody's. Obavy o veřejné finance dala najevo i konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's, dopady dění ve Francii na evropskou ekonomiku jsou ale podle Evropské komise slabé.
- Německé továrny automobilky Volkswagen musí fungovat efektivněji, uvedl finanční ředitel firmy Arno Antlitz. Jinak bude nutné snížit počet zaměstnanců a spolu s nižším ziskem bude klesat i dividenda, varoval podle agentury Reuters na konferenci banky Goldman Sachs v Londýně.
- Ruská ropná společnost Rosněfť v poslední době investovala v Indii 20 miliard USD. Podle agentury Reuters to bez dalších podrobností uvedla indická vláda, která se odvolává na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten už v lednu uvedl, že Rosněfť plánuje svoji přítomnost v Indii rozšířit. Indičtí vládní představitelé pak v červenci oznámili, že Indie se snaží posílit vazby v energetice s Ruskem a že by mohla usilovat o dohodu s Rosněftí a dalšími ropnými společnostmi.
- Evropská komise v reakci na sporné rumunské prezidentské volby posílí kontrolu sociální sítě TikTok. Informovala o tom ve čtvrtek exekutiva Evropské unie, která vyzvala čínského provozovatele platformy, aby uchoval data související s možnými riziky pro volby a společenskou debatu v unijních zemích.
- Dánská vláda ve čtvrtek opět zlepšila výhled domácí ekonomiky, která v poslední době těží z rychlého růstu dánského farmaceutického průmyslu, zejména výrobce přípravků na hubnutí Novo Nordisk. Předpokládá nyní, že hrubý domácí produkt Dánska se v letošním roce zvýší o tři procenta, v srpnu letošní růst odhadovala na 1,9 %. Oznámilo to podle agentury Reuters dánské ministerstvo hospodářství.
- Britská energetická společnost Shell a norský gigant Equinor vytvoří společný podnik na těžbu ropy a plynu, který bude největší svého druhu v Británii. Denní produkce z příbřežních oblastí a na moři přesáhne 140 000 barelů ropného ekvivalentu, snahou firem je v oblasti zachovat těžbu z fosilních paliv. Shell to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě.
- Britský antimonopolní úřad CMA schválil spojení britských telekomunikačních aktivit společností Vodafone a Hutchison. Oznámil to ve čtvrteční tiskové zprávě. Transakce v hodnotě 19 miliard dolarů vytvoří největšího mobilního operátora v Británii, uvedla agentura Reuters.
- Německo: Průmyslové zakázky v říjnu meziročně vzrostly o 5,7 % (září: +4,2 %, revidováno z +1 %) a meziměsíčně se snížily o 1,5 % (odhad: -2 %, září: +7,2 %, revidováno z +4,2 %).
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu meziročně stouply o 1,9 % (odhad: +1,7 %, září: +3 % revidováno z +2,9 %), meziměsíčně se snížily o 0,5 % (odhad: -0,3 %, září: +0,5 %).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v listopadu vzrostl na 55,2 bodu (odhad: 53,4 bodu, říjen: 54,3 bodu).
- Švýcarsko: Nezaměstnanost v listopadu zůstala na 2,6 %.
Zdroj: CNBC