Analytici: Za obchodní smlouvou mezi EU a Jižní Amerikou je zřejmě lithium
Strategický význam lithia pravděpodobně sehrál klíčovou roli v uzavření smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým společenstvím Mercosur. Myslí si to analytici nizozemské banky ING. Lithium se využívá například při výrobě baterií pro elektromobily. Za EU smlouvu dojednala předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, proti uzavření smlouvy byli například Francouzi. Německo má rozvinutý automobilový průmysl, zatímco Francie se obává dopadů na zemědělský sektor.
Analytici se pozastavují nad tím, že významu lithia a dalších kritických surovin se v debatách o dojednané obchodní smlouvě mezi EU a Mercosurem věnovalo minulý týden tak málo pozornosti. Zvlášť v situaci, kdy je především lithium tak důležité pro budoucnost evropské ekonomiky.
"To je překvapivé. Za prvé - EU je u kritických surovin velmi závislá na Číně, za druhé - země jako Argentina, Bolívie a Brazílie mají značné zásoby některých z těchto kritických surovin, a za třetí - očekává se, že poptávka po těchto materiálech se bude v EU prudce zvyšovat," uvedli analytici ING, z jejichž zprávy dnes cituje server televize CNBC.
Mercosur je sdružení volného obchodu mezi Argentinou, Brazílií, Paraguayí, Uruguayí a Bolívií. O volném obchodu mezi EU a tímto uskupením se jednalo zhruba 25 let a pokud smlouvu uzavřenou letos 6. prosince ratifikuje 27 zemí EU, vznikne jedna z největších zón volného obchodu na světě. Pokryje oblast, kde žije více než 700 milionů lidí a která se na tvorbě celosvětového hrubého domácího produktu (HDP) bude podílet zhruba z 20 procent.
Evropská komise jakožto exekutivní orgán EU je přesvědčena, že vyjednaná obchodní dohoda zvýší dvoustranný obchod a investice, sníží celní a netarifní obchodní překážky, vytvoří stabilnější pravidla a podpoří společné hodnoty, jako je udržitelný rozvoj. Ne všichni jsou ale z dohody nadšeni. Francie a Polsko patří k zemím, které vyjádřily se smlouvou nesouhlas a varovaly, že by uzavřená dohoda mohla vytvořit nekalou konkurenci pro evropské zemědělství. Von der Leyenová tvrdí, že obchodní dohoda mezi EU a Mercosurem je oboustranně výhodná a že firmám z EU může na vývozních clech ročně ušetřit asi čtyři miliardy eur.
"Možná je obtížné vyčíslit přesnou ekonomickou hodnotu lepšího přístupu k těmto materiálům díky užším vazbám s Mercosurem, ale my předpokládáme, že tento konkrétní prvek měl pro EU při uzavírání dohody velkou strategickou váhu. Zejména proto, že diverzifikace a získávání či zajišťování dodávek je v současnosti na prvním místě,“ dodávají analytici ING.
Lithium, vzhledem ke své světlé barvě a vysoké tržní hodnotě někdy označované jako bílé zlato, je považováno za kritickou součást odklonu od fosilních paliv. Běžně se používá v elektrických vozidlech, mobilních telefonech a dobíjecích bateriích pro notebooky.
Latinská Amerika se na dodávkách lithia na světový trh podílí zhruba z 35 procent, uvádí Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Největším dodavatelem lithia je Chile, jehož podíl činí asi 26 procent. Na druhou Argentinu připadá šest procent. Odhaduje se, že v regionu se nachází více než polovina světových zásob lithia. Jsou především v Argentině, na kterou připadá 21 procent, a v Chile, kde je to podle odhadů 11 procent.
Zdroj: ČTK