US MARKETZavírá za: 2 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Češi spoří na penzi málo, zájem o DIP roste jen pozvolna

Už téměř rok mají Češi možnost spořit si na důchod v rámci dlouhodobého investičního produktu (DIP), který nabízí větší flexibilitu i více způsobů zhodnocování peněz a státní podporu ve formě daňové úlevy. Počet lidí spořících si v rámci DIP roste ale zatím pomalu. Pokud už si v režimu DIP spoří, tak spíše nízké částky, 75 % lidí přiznává, že měsíčně investuje maximálně dva tisíce korun. S blížícím se koncem roku zájem o DIP poroste, do systému se zapojuje stále více zaměstnavatelů.

Velkou výhodou DIP oproti doplňkovému penzijnímu spoření je, že vedle tradičních spořicích produktů umožňuje investovat i do řady dalších, které nabízejí větší flexibilitu. Navíc investoři mohou dosáhnout vyššího výnosu.

Stát chce investory ke zřízení DIP motivovat daňovými úlevami i možností příspěvku od zaměstnavatele. Daňová sleva může dosáhnout až 7 200 Kč ročně, zaměstnavatelé navíc mohou zaměstnanci přispět až 50 tisíci korunami ročně. Z příspěvků do výše až 50 000 Kč na zaměstnance totiž zaměstnavatel ročně neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Navíc se jedná o daňově uznatelný náklad, zapojení do DIP je tak lákavé právě i pro zaměstnavatele.

Asi nejčastějším způsobem budou investice do různých typů fondů, od dluhopisových a akciových až třeba po nemovitostní. Ty mohou v dlouhodobém investičním horizontu nabídnout zajímavější výnos než běžné spořicí produkty.

Tři čtvrtiny lidí využívajících dlouhodobý investiční produkt do něj investují maximálně 2 000 Kč. Z toho 33 % si ukládá maximálně tisíc korun měsíčně, 42 % posílá mezi jedním a dvěma tisíci měsíčně.

"Ukládat dva tisíce korun měsíčně dává smysl, pokud klient začne investovat v 18 letech. Investoři ve středním věku by ale měli ukládat více, jen tak bude investování v dlouhodobém investičním produktu opravdu smysluplné," upozorňuje investiční specialista ve společnosti ČPP Servis Milan Žoha.

Přes DIP nejvíce investují mladí

Více peněz investuje jen čtvrtina domácností. Podle aktuálního průzkumu společnosti ČPP Servis si 19 % lidí ukládá do DIP mezi dvěma a pěti tisíci korun, přes 5 000 Kč měsíčně investuje jen 5 % dotázaných. Poměrně překvapivou informací je, že více v DIP chce zhodnocovat peníze nejmladší generace, která má na spoření relativně nejvíce času. Mezi mladými do 26 let spoří více než 2 000 Kč měsíčně přes 30 % lidí zapojených v DIP, zatímco v generaci mezi 36 a 44 lety je to jen 19 %.

Podle aktuálních dat Asociace pro kapitálový trh investovalo na konci září v rámci dlouhodobého investičního produktu necelých 80 tisíc lidí. "Počítáme s tím, že zájem na konci roku poroste. Jednak kvůli čerpání daňových výhod, zároveň se do systému zapojuje stále více zaměstnavatelů," dodává Petr Brabenec.

"Podle mě je DIP jednoznačně krok správným směrem. Dlouhodobě jsem přesvědčený o tom, že samotný stát nám důstojnou penzi nezajistí a musíme se o sebe postarat především sami. A když nám k tomu stát nabídne nějaké zvýhodnění, měli bychom jej využít," vysvětluje Milan Žoha.

DIP stále mnoho lidí nezná

Za hlavní překážku pro vstup do DIP investoři označují nedostatek informací. Plných 40 % lidí říká, že vůbec neví, co DIP je. Mezi mladými je to dokonce téměř polovina (48 %). A 20 % dotázaných tvrdí, že nemá žádné úspory, které by mohli ukládat. "Výhodou DIP přitom je, že lze spořit i malé částky. Smysluplnější je samozřejmě spoření několika tisíc měsíčně, ale i nyní uspořené a v průběhu let zhodnocené stokoruny alespoň trochu pomohou," uzavírá Milan Žoha.

Část klientů také nechce přecházet ze současných produktů, 19 % lidí uvádí, že na stáří investují sami v jiných produktech a 16 % si myslí, že jim DIP nepřináší žádné výhody oproti jiným možnostem.


Průzkum se uskutečnil v září letošního roku na vzorku 1 000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Zdroj: ČPP Servis

Dlouhodobý investiční produkt (DIP)DůchodyInvestováníSpoření
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa