Evropské akcie v pondělí oslabily, nejvýrazněji klesla pařížská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech, z hlavních burz nejvíce odepsala ta pařížská. Mezi nejztrátovější se zařadily tituly z automobilového sektoru. Předběžné prosincové indexy nákupních manažerů ukázaly na zmírnění tempa poklesu ekonomické aktivity v eurozóně.
Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,12 % na 515,83 bodu, britský FTSE 100 korigoval 0,46 % na 8 262,05 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,45 % na 20 313,81 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal o 0,71 % na 7 357,08 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Worldline (+8,05 %), Evotec (+6,34 %) nebo Telecom Italia (+5,69 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem GN Store Nord (-6,33 %), Delivery Hero (-6,29 %) či Entain (-6,28 %).
Akcie francouzské společnosti Vivendi (+41,74 %) výrazně posílily poté, co se tři klíčové podniky dříve patřící do mediálního konglomerátu (Canal+, Louis Hachette Group a Havas) začaly samostatně obchodovat na burze. Krok byl schválen akcionáři Vivendi na začátku měsíce, aby se zvýšila hodnota jednotlivých firem, které se nyní mohou lépe soustředit na vlastní rozvoj.
Cenné papíry nakladatelství Louis Hachette Group (+26,93 %) vyskočily při svém debutu v Paříži.
V centru pozornosti trhů je tento týden měnověpolitické zasedání americké centrální banky (konec ve středu 18. prosince). Podle nástroje FedWatch burzovní skupiny CME se čeká s 96% pravděpodobností snížení úrokových sazeb Fedu o 25 bazických bodů. Zasedat bude tento týden také Bank of England, v jejím případě je ale šance na pokles sazeb malá.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Desítka členských zemí Evropské unie včetně Česka, Polska či pobaltských států navrhuje zavést sankce na vývoz ruských kovů, zejména hliníku. Zmíněné země to píší v dopise, kde zmiňují kovy jako největší exportní příjem Moskvy vedle fosilních paliv, informovala v pondělí agentura Reuters. EU v pondělí schválila patnáctý balíček sankcí za ruskou agresi proti Ukrajině a další má být hotov do únorového třetího výročí ruského vpádu do sousední země.
- Ruská centrální banka se chystá tento týden výrazně zvýšit úrokové sazby v reakci na rostoucí inflaci, která nadále sužuje ekonomiku zaměřenou na válečné výdaje. Spotřebitelské ceny v listopadu meziročně vzrostly o 8,9 %, přičemž oslabený rubl, zasažený novými americkými sankcemi, dále zesílil inflační tlaky.
- Zástupci německého koncernu Volkswagen a odborů IG Metall zahájili v pondělí další kolo jednání, na kterých chtějí najít kompromis ve sporu o chystané snižování mezd, propouštění a možné uzavírání závodů v Německu. Cílem je dosáhnout dohody do Vánoc. Pozice jednotlivých stran jsou ale zatím stále hodně vzdálené. Odboráři v uplynulých dvou týdnech své požadavky podpořili dvěma výstražnými stávkami.
- Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Vyplývá to z pondělního oznámení vlády. Křetínský už měl část IDS pod kontrolou, cena zbylého podílu činí zhruba 3,6 miliardy liber. To celý podnik ohodnocuje asi na 5,3 miliardy liber včetně dluhu. Převzetím IDS Křetínský získává Royal Mail.
- Dánská farmaceutická společnosti Novo Nordisk investuje 8,5 miliardy dánských korun (28,5 miliardy Kč) do výstavby nového závodu ve městě Odense, zaměří se tam na výrobu léků pro vzácná onemocnění. Podnik to oznámil v pondělní tiskové zprávě.
- Téměř třetina německých podniků předpokládá, že se jejich hospodářská situace v příštím roce zhorší. Vyplývá to z průzkumu, který v pondělí zveřejnil hospodářský institut Ifo. Jen každý osmý německý podnik se domnívá, že se jeho situace v roce 2025 zlepší. Organizace Creditreform navíc předpověděla, že počet insolvencí v německém firemním sektoru po letošním výstupu na nejvyšší úroveň od roku 2015 bude v příštím roce pokračovat v růstu.
- Itálie: Meziroční inflace harmonizovaná s metodikou výpočtů EU v listopadu podle finálních dat vzrostla na 1,5 % (flash: 1,6 %, říjen: 1 %).
- Spojené království: Kompozitní PMI v prosinci podle předběžných dat S&P Global zůstal na 50,5 bodu (odhad: 50,7 bodu), PMI pro sektor služeb vzrostl na 51,4 bodu (odhad: 51 bodů, listopad: 50,8 bodu), výrobní PMI klesl na 47,3 bodu (odhad: 48,2 bodu).
- Eurozóna: Kompozitní PMI v prosinci podle předběžných dat S&P Global vzrostl na 49,5 bodu (listopad: 48,3 bodu), PMI pro sektor služeb na 51,4 bodu (odhad: 49,5 bodu, listopad: 49,5 bodu), výrobní PMI zůstal na 45,2 bodu (odhad: 45,3 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v prosinci podle předběžných dat S&P Global vzrostl na 47,8 bodu (listopad: 47,2 bodu), PMI pro sektor služeb na 51 bodů (odhad: 49,3 bodu, listopad: 49,3 bodu), výrobní PMI klesl na 42,5 bodu (odhad: 43,1 bodu).
- Francie: Kompozitní PMI v prosinci podle předběžných dat S&P Global vzrostl na 46,7 bodu (listopad: 45,9 bodu), PMI pro sektor služeb na 48,2 bodu (odhad: 46,4 bodu, listopad: 46,9 bodu), výrobní PMI klesl na 41,9 bodu (odhad: 43 bodů).
Zdroj: CNBC