Analytik: Rozhodnutí prezidenta o rozpočtu neovlivní korunu ani finanční trhy
Rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat zákon o státním rozpočtu na příští rok nebude mít významný vliv na kurz koruny ani na finanční trhy. Zásadní dopad by ve střednědobém horizontu nemělo ale ani případné veto. ČTK to ve středu řekl hlavní ekonom XTB Pavel Peterka. Ocenil přitom přístup hlavy státu, která sice rozpočet v úterý podepsala, jasně ale přitom dala najevo své výhrady vůči němu.
"Významnou reakci kurzu koruny ani v dalších oblastech finančních trhů na prezidentův podpis rozpočtu nečekám. Fundamentálně se nic zásadního v české ekonomice nezměnilo," řekl Peterka. "Případné veto by mohlo vést k velmi mírnému a krátkodobému oslabení koruny z důvodu případných obav z politické stability. Ta by ale vetem ovlivněna nebyla, protože současná vláda má dostatečně silnou většinu a směřování její politiky se alespoň prozatím výrazně nemění," dodal.
Upozornil, že ani případné rozpočtové provizorium, které by mohlo nastat v případě prezidentského veta a následného zpoždění při opětovném hlasování o rozpočtu ve Sněmovně, by nemělo pro Česko dramatické dopady. "Během rozpočtového provizoria se rozpočet řídí dle parametrů rozpočtu z předchozího roku, tedy z roku 2024. Tento rozpočet byl na výdajové stránce nafouknutý, takže by umožnil v zásadě bezproblémové fungování státu v případě, že by provizorium netrvalo příliš dlouho," uvedl Peterka.
Při rozpočtovém provizoriu jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Česko naposledy fungovalo v rozpočtovém provizoriu první tři měsíce roku 2022, když vláda Petra Fialy (ODS) odmítla původní návrh rozpočtu připravený předchozím kabinetem Andreje Babiše (ANO) a vypracovala vlastní, který se ale podařilo schválit až v březnu.
Prezident Pavel v úterý oznámil, že rozpočet na příští rok s deficitem 241 miliard korun podepsal, zároveň ale zopakoval, že vidí problematické položky na příjmové i výdajové straně rozpočtu. V minulosti zdůrazňoval nadhodnocení příjmů z prodeje emisních povolenek nebo nejasnosti ohledně zajištění peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství.
Prezidentův ekonomický poradce David Marek v úterý uvedl, že návrh rozpočtu nepovažuje z ekonomického pohledu za dobrý, výhrady vůči jeho položkám se nepodařilo vyjasnit. Vyjádřil obavy, aby se podobný postup nestal precedentem pro další roky. Peterka ve středu ČTK řekl, že prezidentův přístup vnímá jako apel, aby se v budoucnu při sestavování rozpočtu nepostupovalo stejně jako nyní.
Zdroj: ČTK