Evropské akcie ve středu před rozhodnutím Fedu o sazbách převážně zpevnily
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v zelených číslech, většina sektorů uzavřela seanci se ziskem. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali především britskou inflaci a očekávali rozhodnutí americké centrální banky o nastavení měnové politiky a komentář šéfa Fedu Jeromea Powella.
Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne posílil o 0,15 % na 514,43 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,05 % na 8 199,11 bodu, německý DAX uzavřel s kosmetickou ztrátou 0,02 % na 20 242,57 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,26 % a skončil na 7 384,62 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností GN Store Nord (+7,45 %), Renault (+5,21 %) nebo ASM International (+4,60 %). V minusu naopak seanci zakončily cenné papíry firem Neste (-4,62 %) či Evotec (-4,23 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Inflace v zemích Evropské unie v listopadu vzrostla na 2,5 % z říjnových 2,3 %. Ve středu to uvedl statistický úřad Eurostat. Inflace v České republice podle jeho dat činila 3,1 %, a zvýšila se tak z tří procent v říjnu. Eurostat pracuje s harmonizovanými údaji, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi EU a které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom poprvé dodala zkapalněný zemní plyn (LNG) do Itálie. S odkazem na data společnosti LSEG o tom ve středu informovala agentura Reuters. Gazprom, který má v Rusku monopol na vývoz plynu sítí potrubí, zkapalněný plyn dodal z přístavu Portovaja na pobřeží Baltského moře. Zatímco dodávky plynu potrubím do evropských zemí od roku 2022 kvůli válce na Ukrajině prudce klesly, dodávky LNG po moři jsou na vzestupu.
- Majitel britského deníku The Guardian prodal firmě Tortoise Media sesterský list The Observer, který je nejstarším nedělníkem na světě. O kroku fondu The Scott Trust ve středu informuje web Guardianu. Cenu transakce firmy nezveřejnily, uhrazena ale bude kombinací akcií a hotovosti.
- Počet primárních veřejných nabídek akcií (IPO) letos na celém světě klesl o deset procent. Celkem na burzu vstoupilo 1 215 společností, které získaly 121,1 miliardy dolarů, což představuje meziroční pokles o čtyři procenta. Podle agentury APA to vyplývá z údajů poradenské společnosti EY.
- Italská banka UniCredit zvýšila podíl v německém rivalovi Commerzbank zhruba na 28 %. Učinila tak pomocí derivátových smluv, oznámila ve středu na svém webu. Podle agentury DPA tak sílí pravděpodobnost, že dá největší italská banka druhému největšímu finančnímu domu v Německu nabídku na převzetí. Postup UniCredit, která dříve zdůrazňovala, že před německými parlamentními volbami ohlášenými na únor další kroky v této záležitosti nechystá, ve středu znovu kritizovala německá vláda.
- Míra inflace v Británii v listopadu vzrostla na 2,6 % z říjnových 2,3 %. Ve středu to uvedl britský statistický úřad. Inflace je tak nejvyšší od března a je vysoko nad 2% cílem britské centrální banky. Inflace ve službách, kterou centrální banka považuje za klíčové měřítko inflace domácího původu, pak zůstala na pěti procentech.
- V Německu ve středu třetím dnem pokračovala jednání zástupců automobilového koncernu Volkswagen s odboráři svazu IG Metall. S odvoláním na účastníky rozhovorů o úsporných opatřeních o tom informovala agentura DPA. Vyjednavači se snažili najít kompromis ve sporu o chystané snižování mezd, propouštění a možné uzavírání závodů v Německu. Dohodu se zatím najít nepodařilo.
- Eurozóna: Stavební výroba v říjnu meziročně vzrostla o 0,2 % (odhad: -0,2 %, září: -2 %).
Zdroj: CNBC