US MARKETZavírá za: 2 h 58 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Vláda dostala model financování stavby reaktorů v Dukovanech, vzala ho na vědomí

Model financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech je hotový. Vláda ho projednala na středečním jednání a vzala ho na vědomí. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí (MF). Detaily financování resort s ohledem na pokračující jednání o smlouvě s korejskou společností KHNP neuvedl. Model ještě bude muset schválit Evropská komise.

Dva nové jaderné bloky v Dukovanech má stavět korejská společnost KHNP, investorem bude polostátní energetická společnost ČEZ. Firmy nyní jednají o finálním kontraktu, uzavřít ho chtějí do konce března příštího roku. Pokračování jednání zatím podle korejského podniku neovlivnilo politické dění v Jižní Koreji, kde prezident Jun Sok-jol čelí možností odvolání kvůli nedávnému vyhlášení stanného práva v zemi. Jun Sok-jol aktivity KHNP v českém tendru otevřeně podporoval.

Materiál zpracovávala pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a skupiny ČEZ. MF ho kabinetu předložila v utajovaném režimu, protože podle úřadu obsahuje citlivé a kurzotvorné informace. "Vláda jej včera vzala na vědomí a schválila kroky, které z něj vyplývají," uvedlo ministerstvo financí. Podrobnosti o modelu plánuje zveřejnit až po podpisu smlouvy s dodavatelem.

Česko ještě bude muset požádat o povolení způsobu financování Evropskou komisi. Ta na jaře schválila model pro první uvažovaný blok. Stát v něm počítá při podpoře stavby se třemi základními nástroji. Jde o státní půjčku ve formě návratné finanční výpomoci, dále o závazek státu na výkup elektřiny z nového bloku po dobu 40 let za předem určenou cenu a také o ochranu investora před externími riziky, jako je například změna legislativy nebo politiky. Míra podpory bude podle úřadu odvozena od konečné ceny.

Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. V příštích třech až pěti letech by energetická firma ČEZ měla podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.

"Model financování nové jaderné elektrárny je pro minoritní akcionáře ČEZ nejžhavějším tématem, neboť se spekuluje, že by firma mohla být kvůli nové jaderné elektrárně převzata státem, který je dnes se 70% podílem majoritním akcionářem. Jaderné bloky by podle dřívějšího vládního oznámení měly stát zhruba 400 miliard korun (nikdo ale nezná podrobnosti a přesný podíl ČEZ na celkové částce), což odpovídá asi 80 % současné tržní kapitalizace ČEZ. Myslíme si, že nejjednodušší cestou pro výstavbu nových bloků je převod projektového SPV na stát za cenu doposud utracených nákladů. Zároveň ale může existovat tlak od nejrůznějších stakeholderů, aby byl ČEZ znárodněn. Očekáváme proto, že akcie ČEZ budou až do zveřejnění schématu financování podporovány spekulacemi o odkupu minorit. Cenu akcií ČEZ podporují také aktuálně poměrně vysoké ceny elektřiny na trhu (okolo 90-100 eur/MWh), na kterých, pokud by se udržely do budoucna, cenné papíry nevypadají draze," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Vláda při rozhodování o dodavateli stavby dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EdF, dalšího uchazeče, americkou společnost Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve. Obě společnosti napadly výsledek tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který sice jejich námitky prvoinstančně odmítl, obě firmy však podaly rozklad. V platnosti tak zůstává předběžné opatření, kterým úřad zakázal ČEZ uzavřít smlouvu s KHNP, platit přestane až po pravomocném rozhodnutí.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČEZEnergetikaJaderná energetika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika