Německá ekonomika už nepociťuje tak velký nedostatek zaměstnanců, ukázal průzkum
V Německu je teď méně firem než loni, které mají problém obsadit volná pracovní místa kvůli nedostatku zaměstnanců. Ukázal to průzkum, o jehož výsledcích ve čtvrtek informovala Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). Jinak celkem odolný trh práce začíná pociťovat dopady hospodářského útlumu.
Německo, stejně jako další průmyslové země po celém světě, čelí nedostatku pracovních sil. Nedostává se mu zejména kvalifikovaných zaměstnanců v sektorech, které vykazují svižný růst. Průzkum DIHK mezi 23 000 společnostmi ukázal, že podíl firem, které mají problémy s náborem, klesl na 43 procent z loňských 50 procent.
Počet lidí bez práce v Německu v listopadu vzrostl na 2,86 milionu. Vládní prognózy předpokládají, že míra nezaměstnanosti se v letošním roce mírně zvýší a dosáhne šesti procent, zatímco v loňském roce činila 5,7 procenta, uvedla agentura Reuters.
Trh práce na jednu stranu začíná pociťovat dopady hospodářských problémů, na druhou stranu zůstává vysoký nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Mnoho firem nedokáže najít zaměstnance ze stále stejných důvodů - podniky, které chtějí nabírat, hledají lidi s jinou kvalifikací, než jakou mají ti, kteří by byli ochotni nastoupit.
Podíl firem, které nemohou obsadit volná místa, klesl v průmyslovém sektoru na 43 procent z loňských 54 procent, ukázal průzkum.
"Vysoké náklady na energie, nejistoty ohledně hospodářské politiky, které ovlivňují investiční rozhodnutí, a intenzivní mezinárodní konkurence představují pro firmy velké problémy," řekl zástupce generálního ředitele DIHK Achim Dercks. "To tlumí poptávku po personálu a zároveň snižuje nedostatek pracovních sil," dodal.
Ve stavebnictví hlásilo potíže s obsazením volných míst 53 procent oslovených firem, ale ve stavebním inženýrství jich bylo ještě více, konkrétně 61 procent. Více než čtyři z deseti firem také nemohou obsadit volná místa v sektoru služeb, ukázal průzkum.
Zdroj: ČTK