Tuzemský HDP v třetím čtvrtletí podle finální zprávy ČSÚ přidal meziročně 1,4 % a mezikvartálně 0,5 %
Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,4 % a mezikvartálně o 0,5 %. V pátek to v konečné zprávě uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Předchozí údaj tak byl v obou případech revidován o 0,1 procentního bodu výše. Mezikvartální růst HDP byl tažen vývojem zásob a spotřebou domácností.
"Z dalších podrobných dat o vývoji v třetím čtvrtletí vyplývá, že i když spotřeba zrychluje, domácnosti si stále odkládají stranou více peněz, než bylo obvyklé před covidem. Češi sice jsou mírně optimističtí, pokud jde o budoucnost, avšak rozhodně zůstávají ve svých financích konzervativní a utrácejí s rozumem. Míra úspor dosahovala necelých 19 %, zatímco před pandemií bylo obvyklých jen 11 %. Jak vyplývá z našeho dřívějšího průzkumu, zhruba polovina domácností, které mají finanční možnosti, stále raději šetří a navíc ani nerozpouští do spotřeby dodatečné rezervy, které si vytvořila v době covidu," napsal hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
"Nová data nicméně nemění pohled na vývoj české ekonomiky a ani nejsou důvodem pro přepisování výhledů. Růst českého hospodářství za celý loňský rok tak nejspíše dosáhl jednoho procenta, což není s ohledem na propad Německa rozhodně zlý výsledek. Letos bude nicméně možné považovat za velký úspěch, pokud bude růst začínat dvojkou," dodal Dufek.
"U spotřeby domácností je patrný příznivý vliv kombinace nízké inflace a solidního růstu nominálních mezd. Průměrná reálná mzda v české ekonomice roste a tento trend by měl pokračovat i v letošním roce, což povede k dalšímu růstu spotřeby domácností. Čisté exporty, výdaje na hrubou tvorbu fixního kapitálu a také spotřeba vlády měly v třetím čtvrtletí na mezikvartální výkon HDP nepříznivý vliv," napsal hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
"V roce 2025 by růst HDP mohl dosáhnout zhruba 2,3 %, klíčovými tahouny by měly být spotřeba domácností a vývoj stavu zásob. Rizikem ve směru slabšího růstu ekonomiky v letošním roce zůstává zahraniční vývoj, zejména budoucí výkon německé ekonomiky a vývoj cen energií," doplnil Jáč.
Zdroj: ČSÚ