Tuzemský rozpočet loni skončil deficitem 271,4 miliardy Kč, plán počítal s mírně horším výsledkem
Deficit státního rozpočtu České republiky se loni meziročně snížil o 17,1 miliardy Kč na 271,4 miliardy Kč. Proti schválené výši deficitu vykázal rozpočet lepší výsledek o 10,6 miliardy Kč. V pondělí o tom informovalo Ministerstvo financí. Meziroční zlepšení salda odráží nárůst výběru daní a pojistného na straně příjmů a umírněný růst výdajů.
Rozpočtové příjmy byly proti schválenému rozpočtu vyšší o 5,2 miliardy Kč, z toho daňové příjmy přesáhly plánovanou výši o 8,3 miliardy Kč a čistě daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení byly vyšší o 11,9 miliardy Kč. Nad plánem byl například výběr daně z příjmů fyzických osob, spotřební daně z minerálních olejů nebo daně z hazardních her.
Na straně výdajů nedosáhly celkové a běžné výdaje o jednotky miliard ani zákonem povoleného limitu, naopak kapitálové výdaje v objemu 210 miliard Kč přesáhly o 25,5 miliardy Kč původní plán vlády, a to zejména díky zapojení nespotřebovaných nároků z minulých let.
"Co těší mě jako ministra financí, je fakt, že na obou stranách rozpočtu, jak u příjmů, tak u výdajů, se skutečné plnění na konci roku liší od schváleného plánu pouze o desetiny procentního bodu, respektive o nízké jednotky miliard. Navzdory hlasům, že se nám nemůže podařit dodržet schodek, to vláda opět zvládla. A pevně věřím, že stejně dopadne i bilance za letošní rok. Dokázali jsme správně dopředu odhadnout, jaký bude ekonomický vývoj, zůstali jsme umírnění v běžných výdajích, splnili jsme své rozpočtové závazky pro daný rok, jako je školství, obrana nebo sociální výdaje, a vedle toho jsme masivně investovali a museli zvládnout i škody po povodních," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
V polovině září loňského roku byl rozpočet na rok 2024 novelizován - výdaje byly navýšeny o 30 miliard Kč na řešení povodňových škod. O stejnou částku tím stoupl i povolený rozpočtový deficit - na 282 miliard Kč. Povodňové výdaje po novele zákona o státním rozpočtu posílily kapitolu všeobecná pokladní správa, odkud byly v objemu 15,4 miliardy Kč odeslány ministerstvem financí mezi jednotlivé rozpočtové kapitoly. Největší podíl směřoval do Státního fondu dopravní infrastruktury (5,5 miliardy Kč) a do Státního fondu životního prostředí na pomoc domácnostem po povodních a obnovu vodovodní a kanalizační sítě (2,7 miliardy Kč).
Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil rozpočtový schodek 287,4 miliardy Kč, a meziročně tak klesl o 13,2 miliardy Kč. Příjmy státního rozpočtu se v roce 2024 meziročně zvýšily o 2,7 % (+51,3 miliardy Kč) a byly naplněny na 100,3 %. K tomu nejvíce přispělo inkaso pojistného (+9,2 %, +63,4 miliardy Kč) a daňových příjmů (+2,8 %, +26 miliard Kč), k čemuž přispěla také změna rozpočtového určení daní (+10,7 miliardy Kč). Daňové příjmy byly celkem naplněny na 100,5 %. Saldo naopak zhoršovaly nižší převody výnosů z dividend a dalších majetkových účastí státu (-27 miliard Kč) a také nižší prostředky přijaté z Evropské unie a finančních mechanismů (-14,3 miliardy Kč).
Celkové výdaje meziročně vzrostly o 34,1 miliardy Kč (+1,6 %) a jejich plnění dosáhlo 99,8 %. Pro jejich tempo byl určující vývoj běžných výdajů (+1,7 %, +34,5 miliardy Kč) tažený dávkami důchodového pojištění (+24,7 miliardy Kč) a ostatními sociálními dávkami (+11,9 miliardy Kč), transfery státním fondům (+21,3 miliardy Kč), obsluhou státního dluhu (+20,1 miliardy Kč), nákupy ministerstva obrany (+12,9 miliardy Kč), platbou veřejného zdravotního pojištění za státní pojištěnce (+12,7 miliardy Kč) a platy zaměstnanců základních a středních škol (+5,1 miliardy Kč). Dynamiku běžných výdajů naopak snižovala podpora poskytovaná v oblasti energií (-67 miliard Kč). Kapitálové výdaje podle předběžných údajů dosáhly téměř loňské rekordní úrovně (-0,3 miliardy Kč).
"Celkové hodnocení hospodaření vlády v minulém roce je rozpačité. Deficit rozpočtu sice meziročně mírně klesl, zůstává však - i při normalizaci ekonomického vývoje - až příliš vysoký. Výsledek navíc vláda porovnává s novelizovanou verzí rozpočtu, kdy došlo k navýšení deficitu o 30 miliard Kč kvůli povodním, nicméně náklady na povodňové škody zatížily v minulém roce rozpočet jen 14 miliardami Kč," napsal analytik z ČSOB Dominik Rusinko.
"Pro letošní rok počítá vláda se stále vysokým schodkem 241 miliard Kč. Odhadovat, jaký bude finální výsledek, je nyní extrémně složité. Zaprvé je rok 2025 rokem volebním, což historicky znamenalo navýšení některých výdajových stránek rozpočtu. Zadruhé je rizikem ve směru nižšího daňového inkasa možná až příliš optimistický odhad růstu ekonomiky o 2,6 %. Zatřetí letošní rozpočet obsahuje nezvykle mnoho nejasností, ať už jde o chybějící dvě desítky miliard na solární dotace, nadhodnocený odhad příjmů z emisních povolenek, nebo nejasné zdroje financování nepedagogických pracovníků. I proto vidíme vcelku jasná rizika pro nenaplnění plánovaného schodku státního rozpočtu," doplnil Dominik Rusinko.
Zdroj: Ministerstvo financí