Revolut odhalil investiční trendy minulého roku, budování investičních portfolií v ČR zrychluje
Společnost Revolut, globální finanční aplikace s více než 50 miliony zákazníků po celém světě, odhalila evropské a české investiční trendy v roce 2024. Zjištění zdůrazňují významný nárůst aktivit v oblasti budování investičních portfolií, zejména v Česku, kde se chuť investovat působivým tempem zrychlila – počet zákazníků Revolutu v Česku, kteří si otevírají investiční účty, vzrostl o 77 %. Česko bylo mezi prvními pilotními zeměmi, kde Revolut loni představil samostatnou aplikaci pro investory – Revolut Invest.
V roce 2024 dosáhla průměrná hodnota investičního účtu Revolut v České republice 5 700 eur, což je o 33 % více než v roce 2023. Češi se mezi svými evropskými sousedy stali vynikajícími investory se čtvrtým největším průměrným investičním portfoliem v Evropském hospodářském prostoru (EHP), a překonali tak průměr EHP, který je 4 000 eur.
Investování v Česku zůstává převážně mužskou záležitostí – zatímco muži mají téměř čtyřikrát více účtů než ženy a třikrát větší průměrná portfolia (7 000 eur vs. 2 450 eur), ženy rychle vstupují do retailového investičního prostoru. Revolut zaznamenal pozoruhodný nárůst o 78 % počtu českých žen, které si v roce 2024 otevřely investiční účty, a překonal tak 63% růst u mužů. Průměrný český investor je mileniál, ve věku 35 let (ženy mají v průměru 34 let a muži 36 let).
V roce 2024 dominovaly investičním trendům v Česku a v celé Evropě akcie technologických společností. NVIDIA se mezi Čechy ukázala jako nejkupovanější a nejprodávanější americká akcie, tažená nadšením investorů pro pokroky v AI. Cena akcií společnosti v roce 2024 vyletěla o ohromujících 186 %. Vanguard S&P 500 ETF byl nejobchodovanějším ETF v České republice a v roce 2024 dosáhl působivého 35% růstu. Société Générale S.A. se umístila jako nejvíce kupovaná a prodávaná evropská akcie , zatímco americké státní dluhopisy byly na prvním místě seznamu preferovaných dluhopisů. Čeští investoři upřednostňovali různé třídy aktiv, přičemž investiční portfolia v průměru tvořila 63 % v akciích USA a EU, 28 % ve fondech peněžního trhu a 9 % v ETF.
Zdroj: Revolut