Evropské akcie ve středu převážně zpevnily, Adidas pomohl indexu DAX na nový rekord
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v zelených číslech, většina odvětví uzavřela seanci se ziskem. Trhy vedly výše sektory spotřebního zboží, průmyslu, technologií a pojišťovnictví, které si připsaly více než procentní zisky. Cenné papíry německého sportovního giganta Adidas posunuly index DAX na nové historické maximum.
Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne posílil o 0,39 % na 528,04 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,04 % na 8 545,13 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,01 % na 21 254,27 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,86 % a skončil na 7 837,40 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Intermediate Capital Group (+6,61 %), Siemens Energy (+6,53 %) nebo Munters Group (+6,27 %). V minusu naopak seanci zakončily cenné papíry firem Barry Callebaut (-8,03 %) či Oersted (-5,99 %).
Akcie Adidasu (+6,04 %) výrazně posílily poté, co společnost po konci úterního obchodování oznámila za poslední loňské čtvrtletí meziroční nárůst tržeb o 19 %. Výrobce sportovního oblečení uvedl, že tržby za poslední tři měsíce roku 2024 po očištění o měnové vlivy dosáhly téměř 6 miliard eur. Analytici z JPMorgan Chase, BNP Paribas, Exane a Oddo po zveřejnění výsledků zvýšili cílovou cenu titulu. Společnost plánuje zveřejnit celoroční výsledky v březnu.
Globální akciové trhy tento týden rostou, zatímco investoři vstřebávají první výkonné příkazy prezidenta USA Donalda Trumpa. Zisky na trzích jsou připisovány tomu, že ačkoli Trump vydal obecné memorandum, v kterém nařídil federálním agenturám posoudit podle něj nespravedlivé obchodní politiky se zahraničními zeměmi, v první den svého návratu do úřadu se zdržel zavedení nových cel. Investoři to interpretovali jako znamení, že by mohl být méně horlivý při zavádění celních opatření, než se původně očekávalo.
Dopady, které by Trumpovo druhé funkční období mohlo mít na globální ekonomiku a geopolitiku, byly hlavním tématem diskuzí na výročním zasedání Světového ekonomického fóru ve švýcarském Davosu.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Na konci třetího čtvrtletí roku 2024 dosáhl hrubý dluh vlád k HDP v eurozóně (EA20) hodnoty 88,2 %, což je stejná úroveň jako na konci druhého čtvrtletí. V celé Evropské unii zůstal tento poměr rovněž beze změny na úrovni 81,6 %. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 došlo k mírnému poklesu v eurozóně, zatímco v EU byl zaznamenán nepatrný nárůst.
- Navzdory nové americké energetické politice, která omezuje podporu větrné energie, zůstávají evropští lídři v oblasti obnovitelných zdrojů optimističtí. Přechod od fosilních paliv k elektrifikaci považují za nezadržitelný proces a očekávají, že poptávka po elektrifikovaných řešeních bude nadále růst.
- Evropa by měla počítat s možností zavedení obchodních cel, která by mohl nově zvolený americký prezident Donald Trump uvalit. Ve středečním rozhovoru pro televizi CNBC to uvedla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
Zdroj: CNBC
Aktuality
