Dlouhodobý investiční produkt si za první rok jeho existence sjednalo přes 116 tisíc Čechů
Počet investorů, kteří se rozhodli vložit finanční prostředky sloužící k zajištění na stáří do dlouhodobého investičního produkt (DIP), dosáhl za první rok jeho existence 116 544. Prostředky sloužící jako zajištění na stáří dosáhly v prvním roce 2,4 miliardy korun, přičemž z tohoto objemu tvoří přibližně 10 % depozita, 80 % investiční fondy a ostatní investice 10 %. Data představují majoritu poskytovatelů DIP z řad členů i nečlenů Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT).
"Počet investorů do dlouhodobého investičního produktu roste stabilním tempem, i když se potvrdilo, že největší poptávka po založení byla obdobně jako u všech produktů podporovaných státem na roční bázi v průběhu podzimu a koncem roku. I konec roku 2024 tak potvrdil popularitu DIP jako produktu zajištění na stáří," uvedla Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT.
"Mezi nejpopulárnější produkty v rámci DIP bezesporu patří investiční fondy. To potvrzuje dlouhodobý trend vývoje investic v ČR," doplnil Jaromír Sladkovský, předseda AKAT.
První změna v legislativní úpravě DIP od roku 2025
Legislativní úprava DIP už zaznamenala i první legislativní změnu, kdy je aktuálně parlamentem projednáván návrh, který by měl zjednodušit přechody mezi jednotlivými DIP a jejich poskytovateli tak, aby se sčítala doba spoření v jednotlivých DIP jako podmínka spoření 120 kalendářních měsíců pro čerpání daňové výhody.
Pokud tedy klient převede veškeré naspořené prostředky z daňově podporovaného DIP u jednoho poskytovatele k jinému poskytovateli, spořící doba ze zaniklého DIP se mu započte do podmínky 120 kalendářních měsíců doby trvání nově vzniklého DIP, v rámci které nemůže prostředky z DIP vybrat. V opačném případě by musel získanou daňovou výhodu vrátit. DIP tímto získává na větší flexibilitě.
Zdroj: AKAT ČR